Občas se stane, že i takový dravec jako je orel bude potřebovat pomoc od člověka. Jako v tomto případě, kdy se pták dostal do bažiny a bylo potřeba ho vysvobodit. Díky rychle iniciované pomoci se to povedlo
Dramatickou situaci zažil fotograf, a hlavně milovník ptáků Krzysztof Chomicz, který si všiml mladého mořského orla, který uvízl v bažině. Vůbec nezaváhal a vrhl se pro něj. I on ale mohl v bažině zůstat, jeho odvaha ale byla odměněna.
Muž spěchal na pomoc hned, jak orla uviděl. Věděl přesně, co má dělat, protože se do podobné situace již jednou dostal. Dokonce zachránil orla na stejném místě.
Byli povoláni hasiči, použít se muselo stometrové lano
Záchranná operace nebyla vůbec snadná. Krzysztof věděl, že se počítá každá vteřina. Hasiči sice přijeli, ale měli s sebou pouze 50 metrové lano, které bylo na záchranu krátké.
O pomoc nakonec požádal starostu města, a dorazili hasiči se saněmi. Všichni doufali, že bude orel vytažen. Nakonec se ale sám rozhodl, že orla zachrání.
Bylo to ale velké riziko, protože nemohl vědět, jestli je orel ještě naživu. Požádal tedy kolegy, aby zkontroloval, jestli je zvíře živé pomocí dronu. Celá operace trvala více než hodinu, ale Krzysztof na chvíli nepochyboval, že by orla nezachránil. Když je oba dva hasiči vytáhli na břeh, byli velmi vyčerpaní.
Orel byl nakonec vypuštěn do volné přírody
Orel skončil v rukou veterináře, který ho ze začátku musel nutit jíst, protože to pták odmítal. Postupem času se uzdravil a byl vypuštěn do přírody. Celá záchranná operace by se ale neobešla bez obětavých lidí plných:
- Empatie
- Soucitu
- Oddanosti věci
Všichni v této akci táhli za jeden provaz. Cílem bylo zachránit nevinné zvíře, což se jim nakonec společnými silami podařilo. Akce se zúčastnili také kolemjdoucí, kterým nebyl osud orla mořského lhostejný.
Orel se uzdravoval celkem deset dní. Byl v dobré kondici, nebál se létat a neměl žádná zranění křídel. Pro všechny bylo velkým zadostiučiněním, že se orel dostal zpátky ke svému druhu díky pomoci několika lidí.