Do důchodu budou chodit všichni stejně, včetně žen s dětmi

Nová důchodová reforma přinese velké změny. Od letoška se postupně zvyšuje věk, po jehož dosažení bude možné žádat o penzi, a to platí i pro ženy s dětmi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od ledna 2025 došlo k velkým změnám, které zasáhnou všechny budoucí důchodce. Začal se totiž zvyšovat věk, po jehož dosažení lze žádat o penzi, a to nejen pro muže a bezdětné ženy, ale také pro ženy s dětmi. Všechny skupiny tak na tom budou po pár letech stejně, přičemž jedinou výjimkou budou lidé s náročným povoláním, jak zjistila redakce webu Dámský Deník. 

Ženy s dětmi budou chodit do důchodu stejně jako muži 

Nové změny týkající se důchodového věku platí pro ročníky 1966 a mladší. Právě pro ně se bude zvyšovat tempem 2 měsíce za rok, a to konkrétně co se týká mužů a bezdětných žen. Žen s dětmi, které odcházely do penze zpravidla mnohem dříve, se to dotkne též.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Smutná seniorka s hlavou v dlaních

„Chtěla bych vidět politiky, jak by vyžili z mého důchodu,“ píše Eva (79). Aby poplatila měsíční náklady, musí dělat nechutné věci

Cílem reformy je totiž zajistit, že všichni občané České republiky budou chodit do důchodu ve stejném věku. Tempo růstu důchodového věku pro ženy s dětmi se proto nastavilo na 6 měsíců za rok. Již ročníky 1974 tak podle statistiky budou muset dosáhnout věku 65 let a 9 měsíců, aby mohly o starobní důchod žádat (platí pro všechny). 

Lidé s náročným povoláním budou jedinou výjimkou 

Jedinou výjimku budou podle webu Ceskeduchody tvořit lidé s náročným povoláním, kteří mají nárok na nižší důchodový věk. Jde například o zdravotnické záchranáře, členy jednotky hasičského záchranného sboru podniku, horníky a riziková povolání spadající do 4. kategorie podle zákona o ochraně zdraví (svářeč, kovář, zedník a další). 

„Dcery mě chtějí vyhodit z bytu. Peníze jsou pro ně důležitější než já,“ stěžuje si 78letá důchodkyně

Smutný starší muž senior iZdroj fotografie: Freepik

Zákon nicméně nedefinuje přímo konkrétní profese, ale vychází z podmínek na pracovišti. Samotný důchodový věk se u těchto jedinců řídí podle počtu odpracovaných směn, tedy s výjimkou horníků, kteří mají vlastní pravidla. Je nicméně důležité poznamenat, že nově nastavená pravidla se v budoucnu mohou opět začít měnit. 

Co si o těchto změnách myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články