Jeden z největších českých herců Rudolf Hrušínský věnoval své kariéře celý život. Slavný Švejk rád chodil na pivo a dokonce byl chvíli v politice.
Rudolf Hrušínský je velikánem českého filmu a dodnes v televizích běží různé snímky, ve kterých vystupoval. Úžasné momenty dokázal ukázat ve Spalovači mrtvol jakožto zaměstnanec krematoria, ve Skřiváncích na niti, kde hrál komunistického důvěrníka, nebo v Dýmu bramborové natě. Největší slávu si však získal díky roli Švejka.
Oddaný herec, který zářil na každém plátně
Slavný herec a český velikán Hrušínský exceloval v řadě filmů. Většina Čechů si ho nicméně dodnes pamatuje jako Švejka, kterého ztvárnil ve filmech režiséra Karla Steklého během let 1956 a 1957. „Vzpomínám si, že tatínek musel kvůli roli Švejka přibrat dvacet kilogramů, aby odpovídal představě tvůrců snímku. A je pravda, že potom už nikdy nezhubnul a na svou původní váhu se nevrátil,“ uvedl jeho syn Rudolf, jak zjistila redakce webu Dámský Deník.
Mezi další jeho úspěšné snímky patří rovněž Kulový blesk, Tajemství hradu v Karpatech, Slavnosti sněženek, Smrt krásných srnců a Vesničko má středisková. Poprvé se přitom na filmových plátnech objevil již v roce 1937, a to v melodramatu Lízin let do nebe.
Od té doby jen a jen rostl a byl žádaný nejlepšími režiséry z celého Česka. Obrovskou oddanost ukázal také během natáčení filmu Noc rozhodnutí, kdy do studia dojížděl z nemocniční hospitace. Velkou stopu poté zanechal i v divadle Akropolis, Uranie v pražských Holešovicích, avantgardním divadle D 38, Národním divadle a Divadle na Vinohradech.
Velmi zvláštní přátelství
Slova o Hrušínském pronesl již dříve také jeho kolega Tříska. „Po konci představení Rudolf utrousil: ‚Jdeme na pivo.‘ Nikdy jsem neváhal. Pili jsme pivo a mlčeli. Hrušínský toho moc nenamluvil. Pak řekl: ‚Jdeme na kafe.‘ A jeli jsme do Nuslí. Jeho manželka nám uvařila kávu. Tenkrát bylo v módě Nescafé z Tuzexu. Pili jsme tu černou bryndu a zase mlčeli. ‚Tak dobrou noc.‘ A jel jsem domů. Bylo to zvláštní intenzivní přátelství,“ prozradil dle webu Deník.
Hrušínský se také během let 1990 a 1992 angažoval v politice, a to jako poslanec tehdejšího federálního shromáždění Československé republiky za Občanské fórum. Podle přátel se chtěl podílet na porevolučním vývoji Česka, ale bohužel ho tento směr spíše zklamal. Po dvou letech proto odešel a následovala jeho smrt 13. dubna 1994.