89letý miliardář celý život žil, bydlel a vypadal spíš jako „chudák“ a nikdo nechápal proč. Když pak vyšel najevo důvod, všichni plakali

Nevlastnil luxusní automobil ani nežil v honosném sídle. Bydlel ve dvoupokojovém pronajatém bytě, který byl skromně vybavený jako studentský pokoj.

Ruce a srdce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Luxus ani okázalý život už od mládí nijak nelákal Charlese Feeneyho. Rozhodl se žít jednoduše a skromně. Přitom by si mohl dovolit vlastnit v podstatě cokoli, protože byl úspěšným miliardářem. V šedesátých letech totiž spoluzakládal řetězec Duty Free Shoppers, z něhož se rychle stalo maloobchodní impérium na letištích po celém světě. Jenže s celým svým jměním překvapivě naložil za svého života, což všechny dojalo.

Rozdal všechno své jmění

Vše, co vydělal během své několik dekád trvající úspěšné kariéry, se Feeney zavázal věnovat na charitu. Prostřednictvím své nadace Atlantic Philanthropies věnoval ve svých 89 letech přes osm miliard dolarů, což je v přepočtu asi 190 miliard korun, charitativním organizacím a univerzitám po celém světě. Jen zlomek si ponechal pro sebe a svou ženu Helgu, s níž byl ženatý od roku 1980, uvedl web BBC.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Forbes (@forbes)

Nestál o publicitu a vše dělal anonymně. Feeney až do své smrti v roce 2003 nevlastnil auto ani dům. Bydlel v pronajatém bytě, cestoval ekonomickou třídou a nosil plastové hodinky Casio. Byl nadšený, když se mu podařilo ještě za svého života své jmění rozdělit na dobré účely. „Je to moc dobrý pocit, že se to podařilo. A pro všechny, kteří přemýšlejí o filantropii a zároveň žijí: zkuste to, bude se vám to líbit,“ cituje miliardáře web Forbes.

Nejmladšímu miliardáři je teprve 9 let. Už 3 roky má vlastní zámek a nyní se pochlubil sbírkou luxusních aut

Ovlivnil Gatese i Buffetta

Poslední roky žil jako prostý člověk ve dvoupokojovém bytě v San Francisku. Strohost jeho domova připomínala spíš studentský pokoj, napsal server SantéPlus. Svou skromností, pokorou a nesmírnou štědrostí inspiroval řadu následovníků. Ovlivnil například Billa Gatese a Warrena Buffetta, kteří v roce 2010 zahájili masivní kampaň s názvem Giving Pledge. Cílem bylo přesvědčit nejbohatší lidi světa, aby před smrtí rozdali alespoň polovinu svého majetku.

dítě u lékaře

Je mu 95 let, i přesto stále pracuje. Doktor pomáhá zadarmo nemocným pacientům

Nakonec se jim podařilo vytvořit globální komunitu nejbohatších filantropů světa. Nebýt příkladu Feeneyho, možná by se tak nestalo. „Chuck byl základním kamenem inspirace pro Giving Pledge. Je vzorem pro nás všechny. Až 12 let po mé smrti by se mi podařilo to, co on dokázal za svého života,“ uvedl tehdy Buffett. Ke Giving Pledge se připojilo už přes 240 miliardářů ze 30 zemí.

Co si myslíte o tom, co miliardář udělal?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články