Prosinec roku 1952 se vepsal do dějin jako velmi tragický. Zemřely tisíce lidí bez ohledu na stáří či pohlaví.
Londýn je znám pro svou velkolepost, ale také pro deštivé počasí a častou mlhu. To, co ale tuto metropoli postihlo v prosinci roku 1952, nemá obdoby. Událost, dnes známá jako „Velký smog Londýna“, započala 5. prosince. Londýňané byli zavření pod smrtící pokličkou, a protože jsou na mlhu zvyklí, nevěnovali jí zvětšenou pozornost. Tehdy ale meteorologové neuměli predikovat tak dobře jako dnes. Kdyby ano, mohly se zachránit tisíce nevinných životů.
Smog páchnoucí po vejcích
Mlha a inverze jsou jevy, které zná také každý v České republice, jak DámskýDeník psal. Lidé v Londýně ale roku 1952 zažili nevídanou situaci. Těžká inverze nedávala prostor slunečním paprskům, aby pronikly skrze částice, a lidé se tak ocitli v temnotě a chladu. Snažili se tedy hodně topit, často velmi nekvalitním uhlím, což situaci jen přitížilo. Velký vliv však hrálo také zrušení tramvajové dopravy a nahrazení autobusy, které v té době nebyly příliš ekologické.
Barva smogu se ale rychle začala měnit na žlutou a zapáchala po zkažených vejcích, informuje web ČT24. Za vše mohly sírany, které se vážou na kapičky vody v mlze a v kombinaci s oxidem dusičitým vytváří reakci, která lidským plicím rozhodně nesvědčí. Pozornost upoutalo teprve enormní množství hospitalizovaných pacientů, kteří měli respirační potíže. A poté začali umírat. Během 5 dnů zemřely 4000 lidí bez ohledu na věk. Odhaduje se ale, že celkem na následky Velkého smogu zemřelo až 12 000 osob a mnoha dalším život zkrátil.
Amoniak jako pomalý zabiják
Po této události přijala vláda Velké Británie mnoho regulačních opatření, která by měla zabránit těmto nehodám. I v dnešní době ale toto riziko hrozí, i když na jiném kontinentu. Čína je známá svou velmi špatnou smogovou situací. Tomuto smrtícímu riziku se vystavuje dnes a denně. Web Reflex varuje, že obrovské množství zplodin a výfukových plynů v kombinaci s umělými hnojivy způsobuje vylučování amoniaku.
Ten paradoxně ovzduší neutralizuje, ale rozhodně to neznamená, že by místní vzduch nebyl škodlivý. Zabíjí také, ale rozhodně pomaleji, než tomu bylo v Londýně v roce 1952.