Přední odborníci na životní prostředí se shodují, že svět je na pokraji klimatické propasti. Globální oteplování nejspíš překročí mezinárodně dohodnuté limity.
Extrémní rozmary počasí, kterým svět čelí v posledních letech, jsou hrozivé. Zemětřesení, hurikány, bouře, vedra, záplavy i sucho si vyžádaly tisíce životů. Globální oteplování navzdory mezinárodním úmluvám o snížení emisí skleníkových plynů rychle pokračuje a klimatologové varují, že bude hůř. Podle nich je svět nebezpečně blízko bodům zvratu, které by mohly vést k děsivým nevratným dopadům.
Země se stává nebezpečnějším místem
Oteplování planety nebezpečně pokračuje a pravděpodobně prolomí mezinárodně dohodnutý limit zvýšení průměrné globální teploty o 1,5 °C oproti dobám před průmyslovou revolucí. „Země se stává teplejší a nebezpečnější pro všechny a všude. Miliardy lidí čelí epidemii extrémních veder a chřadnou pod stále smrtelnějšími vlnami veder, kdy teploty na celém světě překračují 50 °C. A to je na půli cesty k varu,“ cituje generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese web WMO.
UN Secretary-General @antonioguterres issues urgent call to action to better protect billions around the world exposed to crippling effects of extreme heat, as global temperature rise continues unabated
Read more ⤵️https://t.co/wSOZ3rE8bQ pic.twitter.com/Up5JIAnIN8— UN News (@UN_News_Centre) July 25, 2024
Odborníci na životní prostředí jsou skeptičtí k tomu, že se podaří limit dodržet. Pouhých 6 procent z nich se podle deníku TheGuardian domnívá, že by se to mohlo podařit. Vyžadovalo by to však velmi rychlá a radikální opatření k zastavení rostoucích emisí ze spalování fosilních paliv. Někteří experti tvrdí, že hranice 1,5 °C není dogma. „Změna klimatu se nestane náhle nebezpečnou při teplotě 1,5 °C, ta už nebezpečná je. A nebude to konec, ani pokud překročíme 2 °C, což se může stát,“ řekl listu Peter Cox z Exeterské univerzity ve Velké Británii.
Pobřežní města by zmizela pod hladinou
Experti na životní prostředí nastínili deníku také důsledky, pokud se jednotlivé teplotní prahy překročí. Při prolomení 1,5 °C se zintenzivní vlny veder a bouře, odumřou tropické korály a může dojít ke kolapsu ledovců a jejich tání, věčně zmrzlé půdy. Při 2 °C by se 100 až 200krát zvýšila pravděpodobnost, že dojde k brutální vlně veder, a zároveň by byl dvakrát větší rozsah povodňových škod.
Při teplotě 2,7 °C by dvě miliardy lidí žily v nepříznivých klimatických podmínkách, které by se zcela lišily od těch, jimž se lidská civilizace přizpůsobila za posledních 10 000 let. Při 3 °C by byla zatopena pobřežní města jako Šanghaj, Rio de Janeiro, Miami nebo Haag. Pokud se prolomí hranice 3 °C, pocítí celá planeta šokující důsledky. Bude nedostatek potravin a vody, což dramaticky vyšponuje jejich cenu, a miliony lidí budou nuceny uprchnout ze své země.