Vědci bijí na poplach: Do 13 let se počasí v České republice definitivně změní

Klimatické změny, které by měly postihnout ČR za pár let, mohou být pro mnoho lidí zcela devastující.

Silueta ženy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odborníci neustále zkoumají klimatické podmínky a vývoj počasí po celém světě. Nyní však přišli s velmi znepokojujícími informacemi týkajícími se změn počasí. Ty se dotknou celého světa a Česká republika je pocítí ve velké míře. A pokud se prognózy potvrdí, může k nim dojít již za pouhých třináct let. Pokud se tedy počasí takto razantně změní, může to vést až k zániku civilizace.

Již za třináct let se může vše změnit

Klimatické změny jsou stále znatelnější a dle odborníků bude hůř. Na vývoj počasí má obrovský vliv životně důležitý systém proudů v Atlantském oceánu. Ten totiž ovlivňuje počasí po celém světě. Nedávný výzkum odhalil, že by se tento systém mohl zcela zhroutit koncem 30. let 21. století. Tím by došlo k naprosté změně počasí a klimatu. Web CNN uvádí, že by k takovému kolapsu mohlo dojít mezi roky 2037 až 2064.

Muž u bazénu

Evropu čekají hrozné časy: Odborníci varují před extrémním počasím, které tyto země ještě nezažily

horko iZdroj fotografie: Depositphotos

Dle mořského a atmosférického výzkumníka z University of Utrecht v Nizozemsku Reného van Westena je tato situace velmi znepokojivá. „Všechny negativní vedlejší účinky antropogenní změny klimatu budou stále pokračovat, jako další vlny veder, více sucha, další záplavy. Pokud k tomu navíc přibude kolaps AMOC, klima se ještě více zdeformuje,“ prozradil Westen. Ke svým závěrům použili výzkumníci nejmodernější modely.

Planetě hrozí velké nebezpečí

Pokud se systém proudů Atlantského oceánu zhroutí, počasí ve světě, tedy i v ČR, se změní k nepoznání. V nejpesimističtější variantě s malou mírou pravděpodobnosti se Česko může do konce století oteplit i o více než pět stupňů Celsia,“ cituje varovná slova klimatologa z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR a člena týmu intersucho Pavla Zahradníčka web Deník.

Podzimní a zimní počasí ovlivňuje La Nina ENSO v tropickém Tichém oceánu

počasí iZdroj fotografie: Depositphotos

Kolaps AMOC je dle odborníků opravdu globálním a obrovským nebezpečím. Je třeba zakročit a dělat vše proto, aby se mu naše planeta vyhnula. Bohužel ta se chová k lidem tak, jak se oni chovají k ní, proto je zde velká pravděpodobnost, že k těmto změnám dojde, a to klidně již za třináct let. Velkou hrozbou je ale také ztenčená ozonová vrstva, o jejímž stavu jsme vás na DámskémDeníku již informovali.

Co si o změnách počasí myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články