Kytička vám s vhodnou péči může vydržet mnohem déle než týden. Je ale nutné správně obden seřezávat stonek, vyměňovat vodu a poté ji obohacovat i o důležité živiny.
Řezané květiny jsou krásnou dekorací do bytu a zároveň jsou skvělým dárkem, který každému udělá radost a potěší všechny. Bohužel ve váze většina druhů květin vydrží sotva týden. Potom voda zplesniví, zakalí se a kytka uschne nebo jednoduše zvadne. Máme pro vás tipy, rady a triky jak tomu předejít a udržet kytičku, co nejdéle krásnou a voňavou. Každá květina navíc samozřejmě potřebuje trochu jinou péči a má jiné požadavky na zacházení. Ale zde jsou obecné a vždy platné nejhlavnější způsoby, jak mít kytičku ve váze i týdny.
Květiny jsou citlivé vůči ročnímu období a teplotě
V létě například není úplně vhodné kupovat květiny z chladniček. Je sice možné, že budou vypadat pěkně a čerstvě, ale mohou být přemrzlé a to by vám moc dlouho doma nevydržely. Naopak v zimě si zase dejte pozor, abyste květiny zbytečně nevystavovali větru, mrazu a natož sněhu. Květiny se mají nejlépe na chladnějším místě, kde není nějaký velký průvan. Třeba tulipány, oblíbené jarní květiny, si libují v chladu. Tudíž pokud si koupíte kytici tulipánů nemusíte se bát je dát do studené vody dokonce i s kostkami ledu, poděkují vám.
Základem je šikmý řez a čistá voda
Seřezání je stěžejní. Je potřeba stonek květiny seříznout nožem či ustřihnout nůžkami. Ideální je šikmý úhel 45 stupňů, pro co největší plochu. Není třeba se bát uříznout i malinko více. Dva až tři centimetry budou ideální. Čerstvý řez zajistí, že květiny jím budou lépe vstřebávat živiny z vody a tím pádem i déle vydrží. Seřezávat je dobré obden, aby květina mohla získat nové živiny.
Řezané kytice zůstávají svěží a krásné hlavně díky vodě ve váze. Však jejich největším nepřítelem a hrozbou jsou bakterie, které se ve vodě velice snadno dokáží množit. Proto je nutné, abyste vodu měnili, co nejčastěji a to nejlépe každý den. Než kytičku vložíte do vázy je nutné ji pořádně umýt a vyčistit. Také je důležité odstranit listy ze stonku, které budou ponořené, jinak se vám listy ve vodě začnou rozkládat
Výživové sáčky nebo snad mince?
Jak již bylo zmíněno, výdrž květiny závisí na správné výživě. Díky speciální výživě v sáčcích, které bývají u kytic, vám zaručeně květina vydrží déle. Jestliže u kytice nic takového nebylo nebo vám už výživa došla, je možné ji sehnat v každém květinářství.
Pokud však nechcete běžet do květinářství, lze květině pomoci i jinak. V některých návodech se uvádí, že pomůže alkohol, cukr, kyselina citronová, ocet nebo třeba i sůl. Opět různým květinám vyhovují různé věci, například k růži můžete směle přidat deseti korunu a vydrží vám krásná a s čerstvou vůní téměř dvojnásobnou dobu.