72 let byl uvězněn v kovové kapsli. Přesto dokázal vystudovat vysokou školu a stát se uznávaným právníkem

Když byl malý chlapec, onemocněl dětskou obrnou, kvůli které ochrnul a nedokázal dýchat bez pomoci. Lékaři předpokládali, že jeho život nebude mít dlouhého trvání.

Lékař zkoumá rentgen plic i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Život Paula Alexandera se z ničeho nic převrátil vzhůru nohama. Narodil se jako normální miminko a do šesti let žil běžný život jako jeho vrstevníci. Jednoho dne se ale probudil a s hrůzou zjistil, že je uvnitř velkého kovového válce, ze kterého mu trčí jen hlava. Nemohl se pohnout a nedokázal ze sebe vydat ani hlásku. Takzvané železné plíce, které mu zachránily život, nakonec používal přes sedmdesát let.

Žil o 72 let déle, než lékaři odhadovali

Muž, který se déle než kdokoli jiný v historii musel spoléhat při dýchání na železné plíce, nedávno zemřel ve věku 78 let v nemocnici v americkém Dallasu, informuje web BBC. Na rozdíl od původních lékařských prognóz, které mu nedávaly mnoho šancí, žil Paul o 72 let déle. Stihl vystudovat vysokou školu a stát se právníkem i spisovatelem. Svým přístupem k životu inspiroval tisíce lidí na celém světě.

Všechno začalo v roce 1952, kdy šestiletého Paula začala bolet hlava, škrábat v krku a měl i teplotu. Zdálo se, že jde o nachlazení. Během několika dní se ale jeho stav dramaticky zhoršil. Nemohl mluvit ani polykat. V nemocnici u něj pak diagnostikovali dětskou obrnu. Kvůli infekční nemoci, která útočí na nervovou soustavu, chlapec ochrnul od krku dolů. Lékaři mu provedli tracheotomii a umístili ho do kovového válce s umělou plicní ventilací.

Naučil se speciální žabí dýchání

Zdravotníci tehdy varovali rodiče, že Paul zřejmě nepřežije. V děsivě vyhlížejícím přístroji měl strávit zbytek svého krátkého života. Železné plíce imitovaly dýchání, které chlapcovo tělo kvůli ochrnutí nezvládalo samo. Paul byl rok a půl v nemocnici, než ho propustili domů. Přestože se v šedesátých letech objevily moderní ventilátory, Paul železný válec nevyměnil, protože už na něj byl zvyklý. Vakcína proti dětské obrně byla vyvinuta až v roce 1955.

S pomocí fyzioterapeuta se naučil takzvané glosofaryngeální dýchání, kterému říkal žabí. To mu později umožnilo, že vydržel v kuse i několik hodin dýchat sám bez podpory železných plic, uvedl server TheGuardian. Vystudoval práva na Texaské univerzitě v Austinu, stal se právníkem a dokonce zastupoval klienty u soudu. Měl speciální vozík a poznámky si zapisoval ústy. Stejným způsobem obsluhoval i mobil a počítač. V roce 2020 dopsal svou autobiografii.

Co říkáte na příběh muže, který strávil život v železné kapsli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články