Pokud potomek skoro bez přestání zírá na displej telefonu či tabletu a brouzdá po sociálních sítích nebo hraje online hry, je nejvyšší čas s tím něco udělat.
Výchova dětí v době moderních technologií není hračka, jelikož potomci téměř nedají z ruky mobil, tablet anebo vysedávají u počítače. Sice je to pro rodiče pohodlné, ale snadno se může stát, že ratolesti brouzdají po sítích tak dlouho a intenzivně, až se stanou závislými na internetu. Jeden několikanásobný otec se rozhodl tomu čelit. Stanovil jasná pravidla, za kterých elektronická zařízení mohou jeho potomci používat.
Rodiče musí dbát i o psychické zdraví dětí
Děti používají chytré mobily a laptopy už od útlého věku. Jenže neustálý přístup k internetu, používání návykových aplikací a hraní onlinovek stále častěji vede k tomu, že se na nich stávají závislými. Tráví hodiny ve virtuálním světě a ztrácejí kontakt s realitou namísto toho, aby se věnovaly reálným sociálním interakcím s kamarády nebo venkovním aktivitám. Pokud to rodiče tolerují, zadělávají si na problémy.
Záhy se totiž závislost začne podepisovat na zdraví jejich potomků. Mohou začít mít problémy se spánkem, potíže se soustředěním, koncentrací a navazováním mezilidských vztahů. Izolace často způsobuje, že takové děti mají sebevědomí na nule, což může vést k úzkosti a depresím. „Jako rodiče máme za úkol zajistit zdraví svých dětí a nejen to fyzické,“ cituje web BusinessInsider psychiatra a otce sedmi dětí Richarda Wadswortha.
Na internet mohou, až splní úkoly
Do ordinace odborníka na duševní zdraví dochází spousta závislých mladistvých. Setkání s nimi Wadswortha inspirovalo k neobvyklému nápadu, jak své vlastní děti před propadnutím virtuálnímu světu ochrání. Sice jim dovoluje používat telefony a tablety, ale za jasně daných pravidel. Jeho ratolesti musí uklidit pokoj, udělat domácí úkoly, pomoci v domácnosti, věnovat se čtení knih nebo nějaké fyzické aktivitě a teprve pak mají online svět povolený.
@doctorwadsworth #greenscreen #parenting #parentingtips ♬ original sound – Richard Wadsworth
Seznam činností, které musí jeho potomci udělat, je poměrně dlouhý a pestrý. „Můj syn se rozhodl, že bude každý den asi 20 minut cvičit. Samozřejmě ho nenutím cvičit každý den, ale pouze stanovuji pravidla a limity, kolik času může trávit s elektronikou,“ vysvětlil psychiatr serveru Parenting. Podle něj je důležité, aby děti nevnímaly úkoly ze seznamu jako formu trestu, nýbrž jako učení se novým návykům, které se jim budou v životě hodit.