Postupy, které používají nejrůznější podvodníci, zloději a šmejdi, jejichž společným cílem je obrat své oběti o peníze a cennosti, jsou skutečně velmi rozmanité.
Vynalézaví podvodníci a zloději přicházejí se stále novými metodami, jak obrat své oběti. Přestože hitem jsou zejména kybernetické krádeže, nevyplatí se myslet si, že v reálném světě jste v bezpečí. Stačí totiž chvilka nepozornosti a v mžiku můžete přijít o peněženku, telefon, hodinky nebo jiné cennosti, které máte u sebe. Mezi osvědčené triky, které mazaní kapsáři používají, patří holubí metoda.
Neštítí se vydávat klidně i za policistu
Velmi často se snadnou kořistí zlodějů stávají senioři. Jsou totiž velmi důvěřiví. Policie neustále varuje před podvodnými telefonáty, kdy se pachatelé vydávají za vnuka oběti, který se ocitl v nepříjemné situaci a potřebuje poslat peníze. Neštítí se ani předstírat, že jsou zaměstnanci energetických firem nebo dokonce policisté. Důchodce je pustí k sobě domů, kde ho následně okradou.
Samostatnou kapitolou jsou podvody prostřednictvím falešných telefonních hovorů, SMS nebo e-mailů, o kterých jsme psali na DámskémDeníku. Pachatelé se vydávají za kurýrní služby, banky nebo třeba správu sociálního zabezpečení. Sofistikovaným postupem a jistým psychickým nátlakem pak vylákají z člověka údaje k internetovému bankovnictví a nakonec ho připraví o všechny úspory.
Dávejte si pozor hlavně na dovolené
Ukazuje se ale, že existují i další zlodějské fígle, o kterých zřejmě spousta lidí nikdy neslyšela. Jedním z nich je holubí metoda. Na pozoru byste se měli mít podle webu Goniec zejména ve Španělsku, Francii, Argentině nebo Mexiku, pokud tam míříte v nadcházející dovolenkové sezoně. Tam totiž tenhle trik frčí ve velkém a zejména turisté jsou častými oběťmi. Napálily se už statisíce lidí. Přitom jde o celkem banální záležitost.
Zloději si vyhlédnou potenciální oběť a pak ji nenápadně polijí látkou připomínající ptačí trus. Vzápětí se objeví přátelský kolemjdoucí, který člověku pomůže vyčistit oblečení, a přitom ho ale okrade. Poškozený pak zjistí, že nemá peněženku, telefon, hodinky nebo šperky. Další variantou této metody je to, že šmejdi oběť záměrně ušpiní zmrzlinou nebo hořčicí, která vyteče z párku v rohlíku. Postup je stejný. Pokud se ocitnete v podobné situaci, nepřijímejte od nikoho pomoc.