Mashudu Tshifularo se nedávno stal prvním člověkem na světě, který transplantoval 3D vytištěnou kost do středního ucha pacienta se ztrátou sluchu.
Profesor Tshifularo je opravdovým mužem budoucnosti. Jako první na světě dokázal vytvořit kůstky středního ucha (kladívko, kovadlinku a třmínek) pomocí 3D tiskárny a úspěšně je voperoval pacientovi Moshiliwovi do ucha. Moshiliwa byl pacient, který měl následkem autonehody naprosto rozdrcené kůstky středního ucha. I přesto, jak je tento objev úžasný, očekává doktor kritiku.
Kdo to vlastně je?
Mashudu Tshifularo je 56letý doktor a profesor, který se narodil 18. června roku 1964. Krom toho je také silně věřící, dokonce vede církev Kristova zjevení v Pretorii. Vyrostl v rodině šesti sourozenců a i přesto, že jeho maminka byla ženou v domácnosti a tatínek byl železničářem, rodiče všechny své děti vždy podporovali ve vzdělání. Věřili, že je to cesta kupředu. Všechny děti si rodičů vážily a jejich rad si cenily.
To ostatně dokazuje i fakt, že všechny jejich sen splnily. Tshifularo už od 6. ročníku věděl, že chce být jednou doktorem. Konkrétně ve 13 letech si plně uvědomil, že jeho posláním je pomáhat lidem. Vystudoval univerzitu KwaZulu-Natalu a stal se tak prvním specialistou na ORL v Jižní Africe. Jeho začátky byly těžké, jelikož v té době nebyly dveře otevřené pro lékaře negroidní rasy. To ho ale nezastavilo a my za to můžeme být jedině vděční.
Musel si vše hradit sám
Profesor vždy věřil, že by medicína měla postupovat stejně rychle jako technologie. V průběhu svého studia si uvědomil, že protéza, která je používána jako náhrada zlomených kůstek, není úplně nejlepší. Chtěl vytvořit něco, co by pacientovi přineslo lepší zvukové výsledky. Narážel také na to, že když existují náhrady kyčlí a kolen, které vypadají realisticky, proč by to tak nemohlo být i s kůstkami v uchu? Proč by měly vypadat jako tyčinky a ne reálně?
Výzkum mu zabral téměř dva roky, ale nakonec na řešení přišel. Nechtěl ovšem prodlužovat provedení této procedury, dokud nebudou provedeny roky trvající klinické studie už jen z toho důvodu, že místní vědecké a výzkumné nadace odmítly jeho žádosti o financování. Zdržování pokroku je podle něj nemyslitelné a v tomto případě měl pravdu, jelikož operace Moshiliwy dopadla nejlépe, jak mohla. Doktor se ovšem nezastavuje a můžeme se brzy těšit na jeho další pokroky v medicíně, které by měly pomoci všem lidem na světě.