Stále je třeba připomínat si jeho hodnoty. V našich srdcích vždy bude mít místo, nikdy nezapomeneme, co pro Čechy udělal

Přestože od smrti Václava Havla uplynulo už dvanáct let, lidé na něj stále vzpomínají. Byl symbolem demokracie, morální autoritou i osobností, kterou respektoval svět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od smrti prvního českého prezidenta Václava Havla († 75) uplynulo už dvanáct let. Že byl opravdu výraznou a respektovanou osobností novodobých dějin je zřejmé i z toho, že v den úmrtí na něj lidé vzpomínají po celé zemi a uctívají jeho památku. Na jeho chalupě na Hrádečku u Trutnova, kde 18. prosince 2011 vydechl naposledy, se na výročí rozhořely svíčky, které tam lidé zapálili. V Praze se zase konal pochod nazvaný Srdce na Hrad.

Politika musí mít i morální rozměr

Na nepřehlédnutelného lídra sametové revoluce, který byl světově uznávaným státníkem, zavzpomínali politici, kolegové i přátelé. Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila je třeba si připomínat hodnoty, které bývalý prezident zdůrazňoval, jako je boj za svobodu, svědomí, zodpovědnost a láska k vlasti. „Havel byl člověkem, který dokázal ostatní lidi přesvědčit, že to, co je pro všechny nejdůležitější, je svoboda,“ cituje Vystrčila ČTK.

Dagmar Havlová zamyšlená

Dagmar zavzpomínala na Kunderu. Posteskla si, že byl Václav Havel majetnický a žárlivý

Pro spoustu lidí před listopadem představoval Havel jakousi naději. Zejména v době, kdy končila normalizace a socialistické Československo nebylo zrovna rájem na zemi. Podle senátora Jiřího Růžičky byl zesnulý někdejší prezident velkou morální autoritou a je třeba si připomínat demokratické hodnoty, které zastával. „Někdy zapomínáme, že politika musí mít i morální rozměr,“ posteskl si serveru Aktuálně.

Byl pankáč, který si získal respekt

U Havlovy chalupy na Hrádečku panovala v den výročí jeho úmrtí komorní atmosféra. Zavzpomínat tam přišel Martin Věchet, pořadatel hudebního festivalu Trutnoff Open Air, jehož byl Václav Havel náčelníkem. Netajil se tím, že mu hlava státu hodně chybí. „Zrovna dneska jsem si říkal, že on byl v podstatě pankáč, který si u světových politiků postupem času získával přirozený respekt. Jeho vize neměly dopad okamžitě, ale byl vždy o krok nebo několik kroků napřed. A ty jeho vize nám dodneška svítí,“ řekl SeznamZprávám.

Václav a Darmar Havlovi iZdroj fotografie: Nextfoto

Že byl Havel opravdu respektovaným lídrem, dokládá i fakt, že na státní pohřeb, který se konal pět dní po jeho úmrtí, se tehdy do Prahy sjeli vrcholní politici z celého světa, aby se s ním naposledy mohli rozloučit. Nechyběli prezidenti Francie, Německa, Polska nebo Slovenska. Na poslední cestě ho doprovodila někdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, s níž se přátelil, a také americký exprezident Bill Clinton s manželkou Hillary.

Proč světoví lídři Václava Havla tak respektovali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články