Když žena zdědila malý byt po mamince, nechtěla ho prodat. Rozhodla se ho zrekonstruovat a pronajímat, přestože ji manžel varoval, že s tím budou jen problémy. A byly.
Pronajímat cizím lidem volný byt je sázkou do loterie. Sice pravidelný příjem je příjemným vylepšením rodinného rozpočtu, nikdy ale nevíte, co je nájemník schopný vyvést. Přesvědčila se o tom na vlastní kůži i čtenářka DámskéhoDeníku Taťána S. z Hradce Králové. „V dobré víře jsem pronajala byt studentce. Vypadala jako slušná dívka. Nenapadlo mě, že mi z bytu udělá během čtyř měsíců kůlničku na dříví,“ napsala nám do redakce.
Studentka vypadala slušně a skromně
Když paní Taťána zdědila po mamince byt, rozhodla se, že ho bude ho pronajímat. „Manžel mi říkal, abych ho prodala, protože s pronajímáním budou jen starosti. Navíc ceny nemovitostí stoupaly, takže by to bylo výhodné. Ale chtěla jsem si ho nechat,“ svěřila se čtenářka s tím, že investovala nemalé finanční prostředky do jeho kompletní rekonstrukce. „Byly tam ještě umakartové stěny v kuchyni, staré podlahy, dveře. Všechno se udělalo nově,“ podotkla.
Byt byl jako ze škatulky, takže si nájemníka vybírala o to pečlivěji. Nabídek měla spousty. Ve městě je univerzita a řada studentů poptává bydlení, protože nedostali místo na koleji. „Líbila se mi jedna studentka. Chtěla tam sice bydlet jen do konce ročníku, ale byla dobře oblečená, dokonce i kufry pak měla značkové. Zdála se mi milá, tichá, slušná a skromná. Byt jsem jí pronajala. Nájem mi platila včas a žádné problémy prostě nebyly,“ vzpomíná paní Taťána. Dokonce dívce dovolila, aby se do bytu nastěhovala i s kočkou.
V bytě byla špína, smrad i kočičí výkaly
Šok přišel, až když studentka udělala závěrečné zkoušky a z bytu se odstěhovala. „Když jsem do bytu přišla, nevěřila jsem vlastním očím. Byl tam bordel, kočičí výkaly, smrad, špína, rozbitý nábytek. Myslím, že podlaha snad ani nepůjde vyčistit a čeká mě další rekonstrukce,“ popsala stav bytu čtenářka. Sype si teď popel na hlavu, že nebyla byt ani jednou zkontrolovat. „Myslela jsem, že jsme dospělí lidé. Nenapadlo mě, že je možné takhle zdevastovat něčí byt,“ dodala.
Když s manželem byt uklízeli, rostl v ní vztek. Z celkem malého bytu nakonec manželé vynosili osm 120litrových pytlů odpadků. „Jsem tak rozčilená, že to nenechám být. Buď mi zaplatí za generální úklid, nebo půjdeme k soudu,“ zlobí se paní Taťána a dodává, že svůj příběh poslala do naší redakce, aby varovala další naivní pronajímatele. Není ostatně divu, že si pronajímatelé běžně kladou tolik podmínek, vybírají vysoké kauce a čas od času své nájemníky kontrolují. Problémy s nájemníky totiž nejsou zrovna výjimečnou záležitostí.