Orchideje vyžadují v bytových podmínkách speciální péči. Nezáleží na tom, zda si pořídíte snadno pěstovatelnou odrůdu nebo oblíbené exotické druhy.
Nejčastěji pěstovaný druhem orchideje v našich domácnostech je Phalaenopsis. Mezi oblíbené odrůdy v současné době však patří také exotické Ascocendum, což je půvabný velkokvětý kříženec rodů Vanda a Ascocentrum. Všem odrůdám se zavděčíte jednoduchým hnojením pomocí banánové slupky.
Banánová slupka v sobě ukrývá výživový poklad
Stačí se podívat na množství cenných látek, které najdete v banánu a hned je vám jasné, že květinám slupky prospějí. Najdete v nich fosfor, dusík a hořčík. Domácí infuze vyrobená ze slupek od banánu podporuje tvorbu chlorofylu ve vnitřních pletivech listů. Díky tomu se urychluje proces fotosyntézy. To má pozitivní vliv na celkový stav rostliny. Listy jsou díky tomu tuhé a zářivé a květy získávají syté barvy. Na samotné květy se můžete těšit častěji.
Přitom vytvořit výživu je jednoduché. Stačí slupka z jednoho banánu. Pokud možno bez nahnědlých nebo černých míst. Dobře ji očistěte od zbytků dužiny a opláchněte. Vymyjte a vysterilizujte nádobu o objemu tří litrů. Mezitím přiveďte k varu tři litry vody a poté vyčkejte, až se ochladí na 40 stupňů. Do nádoby dejte slupku a vodu a dobře zakryjte. Dejte do temného kouta na tři dny. Poté přeceďte a nařeďte vodou 1:1. A je hotovo.
Jak hnojivo z banánové slupky používat
Pak už stačí rostliny jednoduše zalévat tak, jak jste zvyklí. Kořeny orchidejí je možné také do infuze namočit na deset minut a poté nechat přebytečnou tekutinu okapat. Stejně jako banánový odvar, lze využít i odvar z cibule nebo kávovou sedlinu. V případě cibule stačí vzít hrst cibulových slupek a zalít 1,5 litrem vody. Šest minut povařit a poté nechat vychladnout. Slupky pak přeceďte a ideálně vyhoďte na kompost. Pak používejte jako hnojivo.
Cibulovým výluhem stačí zalévat jednou měsíčně. Vždy je však nutné připravit nový vývar ze slupek. Kromě toho orchidejím chutná také kávový lógr. Obsahuje v sobě mnoho živin a zvyšuje kyselost okolí. Podobné účinky má také čaj. Kávovou sedlinu usušte a použijte místo běžného minerálního hnojiva. Nepřemýšlejte nad tím, že byste zalévali květiny tekutou kávou. To by totiž mohlo způsobit plísně.