Po jisté době se může růžice nebo i samotná hadice ve sprše zanést, ucpat či jinak snížit průtok. Není potřeba hned volat instalatéra, opravit to svedete i sami.
Představte si, že přijdete z práce znavení, zpocení, vyšťavení, a jediné, co by vám dokázalo zlepšit den, je pořádná sprcha. Jenže jakmile ji pustíte, tak z ní vytéká nízké množství vody, která ani nemá dostatečný tlak, aby z vás smyla všechnu špínu. V takový moment už je opravdu potřeba zasáhnout a problém vyřešit.
Může být ucpaná vápencem a vodním kamenem
Kohoutková voda může být různě tvrdá a obsahovat jisté množství minerálů. Ty se následně usazují v hadicích, ucpávají je, a snižují tím jejich průtok. Nejjednodušším řešením je v takovém případě hadici vyčistit a zbavit ji usazenin. Nejprve odšroubujete hlavici, z níž sejmete všechna těsnění, a necháte ji odmáčet v horké vodě.
Po chvíli by měl vodní kámen povolit, což vám umožní jehlou pročistit všechny otvory v hlavici. Na závěr ji znovu propláchnete vodou a necháte přes noc odmočit v nádobě s octem. Ten zapůsobí podobně, jako při babičkám známém odstraňování vodního kamene z konvice. Po odmočení hlavici ještě jednou opláchnete vodou a našroubujete zpět.
Pro pevné sprchy je postup jiný
První uvedený proces se samozřejmě váže jen na ty sprchové hadice, s nimiž lze manipulovat a mají odnímatelnou hlavici. V opačném případě, kdy máte sprchu připevněnou bez možnosti odšroubovat konec, je potřeba postupovat jinak. Vše provedete přímo na místě, a postup je o to složitější, že si nemůžete hlavici vzít s sebou.
Do pytlíku nebo rozříznuté PET lahve nalijte ocet s teplou vodou, a následně roztok připevněte k pevné hlavici. Bude potřeba zvolenou nádobu nebo sáček pořádně upevnit, aby zde vydržel po dobu alespoň 8 až 10 hodin. Po této době tekutinu ze sprchové hlavice odstraňte a zkuste pustit horkou vodu. Pokud se v tomto případě nezadaří a ocet nepomůže, bude potřeba zavolat instalatéra.