Mějte se na pozoru, nárok na důchod nemá každý. V těchto případech vás stát nepodrží a nevyplatí vám ani korunu

Pro výplatu starobního důchodu platí určitá pravidla a podmínky, které musí být splněny. Někteří lidé tak mohou být překvapení, že nárok na důchod nemají.

koruny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak upozornil server Finance, na výplatu budoucího důchodu by měl každý myslet dlouho dopředu. Rozhodně byste měli vědět, jaké podmínky musíte splnit a kdy vám nárok na výplatu důchodu vzniká. V opačném případě můžete být překvapeni ve chvíli, kdy už se s danou situací nedá nic dělat. Váš důchod pak může být velmi nízký, nebo dokonce nemusíte dostat vůbec žádný.

K přiznání důchodu je potřeba splnit dvě základní podmínky

Hlavní podmínka, která musí být pro výplatu starobního důchodu splněna, je „odpracování” nejméně 35 let. Je to minimální doba, po kterou jste platili sociální pojištění nebo jste byli pojištěncem státu. Do této doby se tedy počítá studium, mateřská dovolená, vojna, invalidita 3. stupně, pěstounství, evidence na pracovním úřadě (pouze pokud vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti) nebo péče o závislou osobu.

Další podmínkou, kterou musíte splnit, je dosažení požadovaného věku odchodu do důchodu. Je zde však možnost odejít i do toho předčasného. Jak na svých stránkách informuje ČSSZ: „Základní výměra předčasného důchodu zůstane stejná jako u řádného starobního důchodu, ale dochází u něj ke krácení procentní výměry.”

Důchod nedostanou lidé pracující načerno

O tom, zda a komu se předčasný odchod do důchodu vyplatí, jsme nedávno na DámskémDeníku podrobně psali. A v jakých případech vám tedy nárok na starobní důchod nevznikne? Jedná se především o ty, kteří pracovali mnoho let tzv. načerno. Tedy nikdo za ně neodváděl sociální pojištění. Mimo to, že je taková práce sankcionovaná nemalými pokutami, může se stát, že tito lidé díky ní zůstanou ve stáří bez jediné koruny od státu.

žena počítá peníze iZdroj fotografie: Freepik
Někteří lidé nebudou mít na přiznání důchodu nárok

Další skupinou jsou lidé, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní. Doba, po kterou už neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti, se do „odpracovaných let“ počítá jen částečně. Konkrétně je to 1 rok v případě lidí do 55 let věku a maximálně 3 roky v případě předdůchodového věku. Lidem, kteří byli na úřadu práce dlouhé roky, tak nárok na výplatu starobního důchodu nemusí vůbec vzniknout.

OSVČ by si měli dát pozor na minimální zálohy

Ačkoliv lidem pracujícím jako OSVČ nárok na výplatu důchodu vzniká, jeho výše je může zaskočit. A to především v případě, kdy si platí pouze minimální zálohy na sociálním pojištění. Samotná výše příjmu pro výpočet důchodu u OSVČ nehraje roli. Při nízkých zálohách na sociálním pojištění dostanete i nízký důchod. De facto bude ve stejné výši, jako byste pracovali za minimální mzdu.

Další skutečnost, která vás při výpočtu důchodu může překvapit, je fakt, že některé příjmy se do jeho výpočtu nezahrnují. Jedná se o příjmy, ze kterých se neodvádí sociální pojištění. Typicky tedy pasivní příjem z pronájmu nebo kapitálových fondů. Nepočítají se však ani příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč a dohod o provedení činnosti do 3 999Kč.

žena počítá účty iZdroj fotografie: Freepik
O výši důchodu byste se měli zajímat předem

Další problémy s výplatou důchodu nebo jeho výší mohou nastat díky nesrovnalostem v poskytnutých údajích. Doporučujeme tak, abyste si na místní Správě sociálního zabezpečení zjistili, zda je v tomto ohledu vše v pořádku. Někdy se může jednat o desítky let stará sporná období, ke kterým bude potřeba doložit potřebné údaje, abyste se zbytečně nekrátili na výši důchodu.

Co říkáte na pravidla, která se musí pro výplatu důchodu splnit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články