Mladá žena je zoufalá z toho, že musí chodit do práce a nemá na nic čas. Svým videem vyvolala vášnivou diskuzi

Obligátní osmihodinový pracovní den většina lidí považuje za normální. Dívka, která nastoupila do prvního zaměstnání je ale frustrovaná, že kvůli práci nemá energii ani čas.

i Zdroj fotografie: Depositphoto
                   

Pro rodiče a prarodiče dětí generace Z je chození do práce samozřejmostí. Možná proto, že vyrůstali ještě v socialistickém Československu a bylo jim vtloukáno, že nemít v občance razítko zaměstnavatele jim může způsobit velké problémy. Pro jejich potomky to už ale tak úplně neplatí. Někteří mají pocit, že trávit osm hodin denně prací a další čas dojížděním do ní, je neúnosné. Jsou frustrovaní, že pak nemají čas na soukromý život.

Nemá čas ani energii na soukromý život

Vášnivou debatu týkající se čtyřicetihodinového pracovního týdne rozvířila na sociálních sítích mladá americká tiktokerka Brielle Asero. Postěžovala si, že vyjma práce nemá vůbec na nic jiného čas ani energii. Možná jsem jen dramatická a otravná. Ale tohle je moje první práce, kde pracuji od devíti do pěti. Každý den vstávám v sedm ráno, v práci musím být fyzicky a každá cesta mi zabere hodinu,“ uvedla ve videu, které zveřejnila na svém profilu.

Dosud influencerka studovala a občas si přivydělávala na brigádách. Současné zaměstnání je její první prací na plný úvazek. Z režimu, který je pro drtivou většinu lidí zcela běžný, je ale rozčarovaná. Nastupuji do vlaku v 7:30 a domů se dostanu nejdříve v 18:15. Nemám na nic čas. Po práci se chci jen osprchovat, navečeřet a jít spát. Už nemám čas ani energii uvařit si něco k jídlu, trénovat nebo se sejít s přáteli,“ stěžuje si Brielle.

Dříve se pracovalo i 16 hodin denně

Disciplína a časová náročnost související s nástupem do zaměstnání zřejmě převrátily její život vzhůru nohama. Skloubit pracovní život s tím soukromým se jí nedaří. „Jak mám mít čas na přátele? Nebo si najít kluka?“ svěřila se zoufalá dívka s pláčem na krajíčku. Video rozvířilo zajímavou diskuzi o tom, zda je v roce 2023 ještě třeba pracovat 40 hodin týdně. Podle generace Z, tedy lidí, kteří se narodili zhruba mezi roky 1996 a 2009, je to přežité a měla by přijít změna.

@brielleybelly123

im also getting sick leave me alone im emotional ok i feel 12 and im scared of not having time to live

♬ original sound – BRIELLE

Doba, již lidé museli trávit v zaměstnání, se pomalu zkracuje. Ostatně kdysi se pracovalo šest dní v týdnu. Podle Novinek na počátku 18. století dělníci pracovali až 16 hodin denně, před první světovou válkou to bylo až 12 hodin denně. V tuzemsku se na současných 40 hodin týdně pracovní doba legislativně upravila po vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004. Podle studie, o níž jsme psali na Dámském Deníku, by lidé nad 40 let měli pracovat jen 3 dny v týdnu.

Generace Z volá po zkrácení pracovní doby

Diskutující, které vybudilo video Brielle k reakcím, se rozdělili na dva tábory. Jeden dával nepokrytě najevo, že současná generace je zhýčkaná. „Dívka z generace Z zjišťuje, jaká je skutečná práce,“ napsal jeden z uživatelů. Chudák dítě má svou první práci. Musí dojíždět,“ ironizoval jiný. Na druhou stranu si ale spousta lidí myslí, že čtyřicetihodinový pracovní týden má patřit do minulosti. „Čtyřicetihodinový pracovní týden je přežitek,“ napsal další. „Generace Z musí společně povýšit do vedoucích pozic a pak zavést čtyřdenní pracovní týden,“ navrhoval další.

Jaký je váš názor na 40 hodinový pracovní týden?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články