Když do ucha vleze hmyz, je nejlepším řešením navštívit lékaře. Většina pacientů, kteří skončili s poškozením zvukovodu či bubínku, si to způsobila nešetrným odstraňováním.
Lékaři se občas setkají s případy, které jsou velmi neobvyklé a možná i trochu nechutné. Když do ordinace Liyin Wengové, která pracuje v městské nemocnici v tchaj-wanském městě Tchaj-nan, přišla čtyřiašedesátiletá pacientka a stěžovala si na problémy s levým uchem, nezdálo se, že by mělo jít o nějaký nestandardní problém. Jenže opak byl pravdou. Jakmile lékaři provedli běžné otologické vyšetření zvukovodu, zůstali jako opaření.
Neustále slyšela šustění a cvakání
Žena měla potíže čtyři dny, než se rozhodla vyhledat lékařskou pomoc. Trápily ji velmi nepříjemné a podivné pocity i zvuky uvnitř levého ucha, které jí ztrpčovaly život. Nemohla kvůli nim ani pořádně spát. „Po probuzení měla dojem, že se jí v uchu pohybuje nějaký tvor. Slyšela neustálé bouchání, cvakání a šustění, což vedlo k nespavosti,“ popsala příznaky pacientky Wengová v odborném časopise TheNewEnglandJournalofMedicine.
Přestože jsou lékaři zvyklí na ledacos, přišla jim možnost, že žena má v uchu nějakého živého tvora, trochu absurdní. Z omylu je vyvedlo standardní otologické vyšetření. Odhalilo totiž, že se ženě v uchu skutečně něco uhnízdilo. Ve zvukovodu našli pavouka a jeho svlečku. Když lékaři pacientce ukázali, co v uchu měla, byla šokovaná. Osminohého vetřelce z ucha odstranili pomocí specializované sací trubice umístěné na otoskopu.
Do ucha vleze i mravenec, komár nebo šváb
Nedošlo k poškození bubínku ani zvukovodu. Žena mohla odejít z nemocnice s tím, že poněkud nezvyklý problém jí nezpůsobí žádné dlouhodobé následky na jejím sluchu. „Po odstranění pavouka pacientčiny příznaky okamžitě ustaly,“ dodala tchajwanská lékařka. Na sociálních sítích zdravotníci zveřejnili video, na kterém je vidět, jak se pavouk v uchu ženy pohybuje. „Překvapivý nález ve vnějším zvukovodu pacientky, která si stěžovala na nevysvětlitelné akustické jevy,“ komentoval příspěvek polský lékař Wojciech Szczeklik.
A woman with hypertension presented to the clinic with a 4-day history of abnormal sounds in her ear. On examination, a small spider was seen moving within the external auditory canal of the left ear. The molted exoskeleton of the spider was also present. https://t.co/dye2sbbiL9 pic.twitter.com/SfeNBBGQS8
— NEJM (@NEJM) October 25, 2023
Statisticky ale nejde o zas tak překvapivý případ. Podle britského serveru DailyMail u jednoho z osmi pacientů, kterým uvízne v uchu cizí předmět, lékaři objeví nějaké drobné živočichy. Vyjma pavouků jsou to třeba mravenci, švábi, moli i komáři. Na DámskémDeníku jsme psali také o ženě, které vlezl do ucha jedovatý pavouk a od té doby spí s vatou v uších. Lékaři varují před tím, aby se lidé pokoušeli hmyz sami odstraňovat. Mohli by si poškodit sluch.
S broukem v uchu pomůže olej i líh
„Pokud dojde k poranění zvukovodu, je to častěji od lidí, kteří se ho snaží vyndat než od samotného brouka,“ cituje server odbornici na ušní lékařství Stacey Ishmanovou z Wisconsinské univerzity. Existují ale bezpečné způsoby, jak se zbavit nezvaného hosta, který vlezl do ucha. Rozhodně to ale nejsou žádná vatové tyčinky nebo jiné věci, kterými by se lidé měli pokoušet hmyz vyšťourat. Podle lékařů stačí nakapat do ucha obyčejný rostlinný nebo olivový olej, v němž se brouk utopí a vyplave. Na podobném principu funguje například také líh nebo nějaký alkohol.