Podle odborných zdrojů potřebuje minimálně jednou za tři roky orchidej přesadit. Většina lidí se do toho pouští sama, nemusí to však dělat správně.
Nádherná tropická květina, známá jako orchidej, je naprosto běžnou ozdobou domácnosti. Jako jiné rostliny potřebuje dostatek tepla, světla, vody a živin. Jednou za čas je však potřeba ji vyjmout z jejího zabydleného květináče a přidělit jí nový, častokrát větší. Není potřeba se přesazování orchidejí bát, s dobrým návodem může jít o jednoduchou práci.
Kořeny zbavte starého substrátu
Opatrně vyjměte celou rostlinu i s obsahem květináče a umístěte ji do nádoby s vodou. Nejlepší je použít průhledný plastový květináč nebo uřezanou spodní polovinu od PET lahve. Důvod je praktický, jakmile totiž substrát a kořeny rostliny změknou, můžete je v plastové nádobě promačkat. To vám výrazně usnadní oddělení výplně květináče od kořenů.
Máčení by mělo trvat přibližně hodinu, pak už se bude s orchidejí pracovat o poznání lépe. Dostaňte z meziprostoru vše, co není spojeno s rostlinou, musíte při tom být však velmi opatrní. Kořínky můžete případně i opláchnout vlažnou tekoucí vodou. Suché nebo uhnívající výrůstky odstraňte nůžkami, aby orchideji nadále neškodily.
Květináč nesmí být ani velký, ani malý
Jakmile máte samotnou rostlinu s kořeny bez přebytečného substrátu, bude potřeba vybrat, do čeho ji umístíte. Správně velký květináč nesmí být malý, aby se do něj vešly všechny kořeny i bez mačkání a lámání. Když bude však příliš velký, bude větší množství substrátu vyžadovat více vody, která pak bude o poznání déle vysychat a může způsobit uhnívání rostliny.
Až najdete vhodný květináč, umístěte do něj orchidej a přes kořeny začněte sypat substrát. Někteří zahradníci doporučují na úplné dno umístit vrstvu polystyrenu, který bude regulovat vlhkost, ale zároveň se nerozloží. Poté zbytek květináče vyplníte směsí kůry či jiným substrátem, ten by měl končit tam, kde začínají růst listy orchideje, aby je nedusil.