Ideální věk ženy na to být matkou. Odborníci odpověděli na nekonečně diskutovanou otázku, teď už máme jasno

Průměrný věk prvorodiček se zvyšuje ve všech vyspělých zemích. Nová studie nyní ukázala, jaký věk je ideální pro přivedení potomka na svět.

těhotenské bříško i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Důvodů, proč mnoho lidí odkládá narození svého prvního potomka, je více. Roli hrají možnosti, které se mladým lidem dnes nabízejí. Studium, budování kariéry nebo cestování. To vše jistě přispívá k tomu, že ženy mateřství odkládají. Mnohem častěji také lidé chtějí přivádět své děti do stabilního ekonomického zázemí – mít stálý příjem a vlastní bydlení. Nová studie odhaluje ideální věk pro mateřství. Překvapením je, že i příliš mladé ženy mají větší riziko, že jejich dítě se narodí se zdravotními problémy.

Ideální časové okno je 10 let

Z nejnovější studie provedené na univerzitě Semmelweis v Maďarsku vyplývá, jak uvádí DailyMail, ideální časové okno, v němž máte největší šanci porodit zdravé dítě. Ve studii byla srovnávána data o těhotenství a porodu u téměř 32 000 žen. Zjistilo se, že ideálním věkem, kdy by ženy měly rodit děti, je 23–32 let. V tomto časovém okně je totiž největší pravděpodobnost, že se dítě narodí zdravé.

U žen mladších 22 let se vyskytovalo o 20 % vyšší riziko vrozených vývojových vad a u žen nad 33 let to bylo o 15 % vyšší riziko v porovnání s ideálním věkovým oknem. Zatímco u mladších matek se jednalo především o vady centrálního nervového systému. U starších žen docházelo u dětí mnohem častěji k malformacím obličejových částí, jako jsou uši, nos, oči, nebo k deformaci hlavy. Častěji se také vyskytují srdeční onemocnění.

O možných příčinách promluvila doktorka Boglárka Pethő, odborná asistentka na Semmelweisově univerzitě: „U mladých matek to mohou být především faktory životního stylu (např. kouření, konzumace drog nebo alkoholu) a to, že často nejsou připraveny na těhotenství. U matek v pokročilém věku může hrát roli i hromadění vlivů prostředí, jako je vystavení chemikáliím a znečištění ovzduší, zhoršování mechanismů opravy DNA a stárnutí vajíček a endometria.

těhotná žena iZdroj fotografie: Freepik

Rodí se později, ale ženy jsou v lepší kondici

Ve světle těchto skutečností je pak zajímavé, že se v letošním roce poprvé průměrný věk prvorodiček přehoupl i v České republice nad 30 let. Tedy postupně se posouvá mimo ideální věkové okno. Na druhou stranu, jak pro Týden uvedl lékař karlovarského centra asistované reprodukce Petr Uher: Osobně bych se za to přimlouval, řada žen žije zdravě, sportují, ve 43 letech jsou schopnější dítě donosit než ženy před dvaceti lety,“ okomentoval možné posunutí hrazeného IVF (umělé oplodnění) až na 43 let (v současnosti je to 40 let).

Trend odkládaného mateřství vidím i já ve svém okolí. Určitě máte také řadu kamarádek a známých, které si na prvního potomka počkaly až hluboko po třicítce. To, že žena nerodí v ideálním věkovém rozmezí neznamená, že se dítě narodí s vývojovou vadou. O příběhu ženy, která se snu o svém mateřství nevzdala a dočkala se ho až v 48 letech, jsme nedávno psali na Dámském Deníku.

Kdy by ženy měly mít první dítě podle vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články