Některé mince se v čase mohou stát cennější, než je jejich nominální hodnota. Pokud chcete zbohatnout, nikdy nedávejte z ruky dvacetikorunu, než si ji dobře prohlédnete.
Sběratelé mincí a bankovek jsou ochotni za některé exempláře zaplatit opravdu pohádkové sumy. Mezi lidmi tak vždy kolují nějaké raritní peníze, aniž by měli tušení, že mají ve své peněžence právě teď poklad. Zajímavostí je, že většinou patří k nejcennějším ty mince, které by se daly označit za zmetky. Mince vzniklé „chyboražbou“ totiž mají jednu společnou vlastnost. V oběhu jich koluje jen malé množství.
Vzácná mince se vydražila za pětinásobek
Jednou z takových vzácných mincí, která mnohonásobně převyšuje svoji nominální hodnotu, je kovová dvacetikoruna, která se v dubnu vydražila na aukci aukčního domu Macho & Chlapovič. Její raritnost spočívá v tom, že je na obou stranách vytištěn sv. Václav. Druhá strana se státním znakem chybí. A ani rok ražby není na minci zcela patrný.
„Nevypadá to, že by ta mince dlouho obíhala, jelikož je v poměrně slušném stavu. Není možné říct, z kterého roku pochází, protože chybí letopočet. Může být z roku 1993, nebo z roku 2023,“ řekl pro TN.cz numismatik Jan Jelínek. Vyvolávací cena mince byla 23 000 Kč, vášnivý numismatik však za ni nakonec zaplatil téměř pětinásobek.
117 000 Kč, to už stojí za prohlédnutí dvacetikorun, které máte v peněžence. S určitostí se ví, že tato mince nebude jediná, ale v oběhu jich budou pouze jednotky kusů. Dá se tak předpokládat, že hodnota této mince v čase ještě poroste. Pořádaná aukce však nabídla ještě něco mnohem cennějšího. A tady už se přesouváme do hluboké historie.
Možná máte cenné mince i z dovolené
Vzácný československý pětihaléř z roku 1924 se vydražil za neuvěřitelných 55 000 eur, tedy přibližně 1,3 milionů Kč. Opět se jedná o vzácnou minci, která se razila v kremnické mincovně na Slovensku. K ražbě bylo použito razidlo, které velmi rychle prasklo. Stihlo se jím tak vyrazit jen malé množství mincí – právě to činí tyto haléře tak vzácnými a cennými. Precizně vypracovaný seznam vzácných českých mincí si můžete prohlédnout na webu Numismatika Sova.
Další vzácnou českou mincí je desetikoruna z roku 1993. Jednalo se o zkušební ražbu, kdy se vyrazilo pouhých tisíc kusů, které se původně ani neměly dostat do oběhu. Poznáte ji tak, že písmena „KČ“ jsou asi poloviční velikosti oproti běžné desetikoruně. Za tuto desetikorunu můžete dostat až 30 000 Kč. A nemusíte zůstávat jen u českých mincí. Nedávno jsme na Dámském Deníku psali o hodnotných euromincích, které vám možná zbyly z letní dovolené.