Šikana je páchána většinou u dospívajících dětí. Děsivý příběh mladého chlapce vás překvapí. Spáchal sebevraždu po několika letech hrozné šikany.
Mladý chlapec měl problém se šikanou vrstevníků neskutečné čtyři roky. Nedokázal mu pomoci nikdo, dokonce ani jeho rodiče nevěděli, že se tolik trápí. Jeho dlouhé trápení nakonec ukončil sám sebevraždou.
Šikana je velkým problémem
Nadměrná kritika, výsměch, urážky a psychické týrání stejně starého dítěte. To jsou hlavní znaky šikany, která může ovlivnit životy mnoho dospívajících dětí. Jejich sebevědomí i důvěra v lidi je tak velmi pochroumaná a jen stěží si dokáží v dospělém životě najít své místo.
Rodiče mnohdy o problémech ani nevědí, často si hlavních příznaků ani nevšimnou. Šikana může dojít až do takové fáze, kdy si dítě neví rady, nemá se komu svěřit, a tak si sáhne na to nejdražší — na vlastní život. Příběh mladého dospívajícího chlapce dopadl tímto nejhorším způsobem, předtím se trápil dlouhé čtyři roky.
Školní šikana ve Francii
Šikana mezi dětmi se většinou odehrává přímo ve škole, podle Ministerstva školství ve Francii se jedná téměř o 700 000 případů, kdy se šikana odehrává ve všech sociálních kategoriích. Všechny formy šikany se začaly řešit až po dramatu mladého chlapce.
Mladému Christopherovi bylo 16 let a celé čtyři roky se trápil kvůli šikaně jeho vrstevníků. Musel snášet urážky i psychický teror, výsměch byl na denním pořádku. Vše se odehrávalo na soukromé škole poblíž Rennes. Mladý chlapec se nikdy svým rodičům nepřiznal.
Podle matky byl mladý Christopher velmi silný chlapec, který se doma nebál prosazovat své názory. O své škole sice moc nemluvil, jeho studijní výsledky byly v pořádku. Nikdy o svém trápení neřekl nikomu z rodiny ani svým nejbližším kamarádům mimo školu. Všechny změny rodiče přisuzovali pubertě a ani je ve snu nenapadlo, jaké hrůzy si prožívá.
Christopher si sáhnul na život
Mladý chlapec se rozhodl po čtyřech letech utrpení svůj život ukončit. Oběsil se na schodišti domu, kde bydlel se svou rodinou. Tato tragédie samozřejmě rodiče velmi zasáhla. Matka dodnes nechápe, jak nemohla vidět jeho obrovské utrpení, stále si vyčítá, že této tragédii mohla zabránit. Při zjišťování podrobností rodiče zjistili, že učitelé ve škole o šikaně věděli, nechtěli z tohoto problému však dělat příliš velkou aféru.
Po vzpamatování se se Sandrine Fallais, matka zemřelého chlapce, rozhodla vést tvrdý boj proti šikaně a obtěžování mladistvých. Vytvořila proto spolek s názvem Marcel ment. Tento spolek měl za úkol pomoci dětem, které prožívají takové problémy. Chce podporovat děti i rodiče, přinést větší osvětu v této problematice.
Jak si poradit se školní šikanou?
K šikaně většinou dochází kvůli vyžadování pocitu nadřazenosti u dětí, které se cítí méněcenně. To má za následek opakované vyhrožování slabším dětem, výsměch i urážky. Je nezbytné pomoci obětem tohoto obtěžování a co nejdříve jim ukázat cestu pomoci. Několik psychologických poraden se proto snaží poskytovat rady na ochranu dětí, které jsou obětí šikany.
Ze všeho nejdříve je nutné přijít na první příznaky u dětské oběti. Mezi nejčastější příznaky je menší komunikace v rodině i ve svém okolí. Nejvíce dítě přestává mluvit o samotné škole, na každý dotaz reaguje podrážděně. Dítě, které je obětí šikany, často nechcete chodit ven a nejvíce času tráví samo.
Odborné rady v období šikany
Pokud najdete některé příznaky šikany, je nutné dítě nejdříve informovat o jeho právech a respektu k ochraně soukromí každého z nás. Dítě musí vědět, že takové jednání není v pořádku, ať už se jedná o fyzickou nebo morální šikanu.
Posilte jeho sebeúctu i sebevědomí, musí se cítit mnohem stabilnější a pevněji čelit možné kritice u ostatních dětí. Odborník také radí rozvíjet dětské komunikační schopnosti, jedině tak se zabrání izolaci od ostatních.
Posledním bodem v radách pro rodiče šikanovaného dítěte je ovládání emocí. Naučte své dítě zvládat své emoce, hromadění všech pocitů uvnitř totiž vede jen k dalšímu potlačování smutku.