Hubnutí je velkým a dlouhotrvajícím problémem milionů lidí po celém světě. Nadváha je zdravotním problémem, který se musí řešit, i když to není jednoduché. Co si o tom myslí vědci?
Pokud jste již dlouho a vytrvale drželi dietu a nadváha zůstala na místa nebo jste zhubli, ale po několika měsících se ztracené kilogramy opět vrátily, pak pro vás budou jistě následující řádky velmi užitečné a informativní. Podívali jsme se totiž na doporučení Sarah Gottfriedové, odbornice na hormony, a našli jsme něco velmi zajímavého, co vám může pomoci efektivně a nadobro zhubnout. Většinou je problémem především hormonální nerovnováha a stres.
Největší mylná představa je, že hubnutí závisí pouze na množství konzumovaného jídla a počtu hodin strávených v posilovně. To ale vůbec není pravda. Problémy s nadváhou totiž nejčastěji souvisejí s hormony. Pokud máte nadbytečná kila, pak máte pravděpodobně narušený metabolismus. Známá pravda, že je třeba spálit více kalorií než spotřebovat, funguje pouze u těch, jejichž hormonální rovnováha není narušena. Takových je ovšem málo. Poraďte se s lékařem a podívejte se na to, co vám podle Sarah brání, abyste vypadali štíhle a fit.
Estrogenová nerovnováha
Ženské pohlavní hormony se nazývají estrogen. Pomocí estrogenu se tvoří prsa, boky a vytváří se mezikloubní tekutina. Mimochodem, tento hormon mají v těle také muži, ale jen v malém množství. U starších žen je hubnutí obtížnější. Způsobuje to skutečnost, že se jedná o pohlavní ženský hormon, který je zodpovědný za to, jak tělo reaguje na to, co jíte, pijete a zda používáte jiné doplňky stravy. A ve stáří je hladina estrogenu v těle nižší.
Pokud množství estrogenu neodpovídá normě (což platí pro ženy i muže), zvyšuje se pocit hladu, díky čemuž přibíráte na váze. Zelenina (musíte jíst asi 500 g denně), každodenní fyzická aktivita a pravidelná sexuální aktivita pomáhají vrátit estrogen zpět do normálu. Měli byste se ale pochopitelně poradit se svým lékařem.
Nízká hladina testosteronu
Stejné potíže ovšem působí i mužské hormony. Zdravý metabolismus přímo souvisí s hladinou testosteronu. Tyto informace jsou přitom klíčové nejen pro muže, ale také pro ženy. Obě pohlaví totiž mají oba pohlavní hormony. Obsah testosteronu je ovšem u žen mnohem nižší. I přesto ovšem hraje velkou roli. Příliš nízký testosteron vede ke zpomalení metabolismu, což znamená rychlé přibývání na váze a ochabování svalstva. Odborníci doporučuje věnovat pozornost pravidelnému sportu, který aktivuje a srovná hladiny testosteronu.
Přebytek inzulínu a nízký obsah štítné žlázy
Diabetes mellitus je nejčastější příčinou obezity. Když je tělo mimo regulaci glukózy, hladiny cukru v krvi kolísají z vysoké na nízkou a vedou k obezitě. Sarah Gottfried doporučuje v takových případech vypít každé ráno sklenici vody s jablečným octem (přidejte asi dvě polévkové lžíce). Tímto způsobem budete regulovat obsah glukózy v těle.
Štítná žláza hraje při hubnutí také velkou roli. Plní totiž jedno z nejdůležitějších funkcí v těle. Činnost tohoto orgánu je ovlivněna hladinou kortizolu a přítomností stresových životních situací. Odborníci tvrdí, že 20 % jedinců trpících depresí má poruchu štítné žlázy a zároveň mnoho z nich trpí nadváhou. Měli byste si dávat také pozor na to, co jíte. Ideální jsou pro vás potraviny s obsahem vitamínu D, dostatek slunečního světla a údaje o tom, zda trpíte nesnášenlivostí lepku.
Kortizol
Velmi těžko se vám hubne především v oblasti břicha? Pokud ano, pak je to pravděpodobně kvůli kortizolu. Tento hormon je jedním z nejdůležitějších v těle. Jeho práce je výrazně narušena neustálým stresem. Při chronickém stresu se tuk hromadí v těle a ukládá se v břiše. Abyste zabránili nerovnováze kortizolu, zkuste se vyvarovat kofeinu a vyzkoušejte jógu nebo dechová cvičení, která vám pomohou uklidnit se a snížit stres.