Sledování televizních zpráv má negativní vliv a dopad na vaše zdraví, upozorňují psychologové

Většina lidí sleduje alespoň večerní televizní zprávy, někteří sledují dění ve světě celý den na internetu, poslouchají průběžné zprávy v rádiu či zapínají televizi i přes den. Věděli jste ale, že zprávy nejsou nic zdravého pro tělo?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čas strávený u televizní obrazovky je čas nezdravě strávený, i pokud se jedná o pouhé sledování filmů či seriálů. Dvojnásobně to platí, pokud sledujete televizní noviny, ať už se jedná o jakýkoli televizní kanál. V televizních zprávách se zpravidla dozvídáme o tragických či nepříjemných událostech, o tom dobrém se mluví málokdy. A takové množství negativních zpráv negativně působí na naše duševní zdraví. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Sledování zpráv může mít negativní vliv na lidské zdraví

Negativní důsledky na fyzické zdraví

Všichni víme, že velké množství času stráveného před televizní obrazovkou si na nás vybírá daň v podobě fyzických problémů. Nepřetržitý tok informací může být špatný pro naše psychické zdraví, my teď ale zůstaneme u toho fyzického. Neustálé sezení před televizí a sledování zpráv může mít nemalé dopady na pohybový aparát. Člověk sedící před televizí nabývá na váze, ztrácí své pohybové schopností, může se potýkat s nedostatkem čerstvého vzduchu a s bolestí přesezených svalů i kloubů. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Zprávy neovlivňují jenom naši psychiku

Psychika člověka ovlivněná zprávami

Člověk, který si pustí zprávy, je neustále v kontaktu s negativním děním ve světě. O pozitivech se moc nemluví, a to samozřejmě ovlivňuje psychickou pohodu i myšlenky. Zprávy, které se k nám z televize dostávají mohou být špatně podané, pochopené, vysvětlené i zkreslené. Velmi často je z nich možné cítit jakési zaujetí, nejsou objektivní. A právě zkreslené informace dokáží velmi ovlivnit náš pohled na svět. A právě proto, že jsou zprávy většinou podávané jako negativní obraz světa, jej tak také začneme vnímat. S tím souvisí následný příliv negativních myšlenek, úzkost, nejistota, strach, vztek a další nepříjemné pocity, které rozkládají psychickou pohodu. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Nejenom děti, ale ani dospělí by se neměli tolik věnovat televizi

Zprávy nejsou užitečné pro každodenní život

Žijeme v hektické době, kdy se každý z nás potýká s velkým nedostatkem času na své zájmy a svou rodinu. Veškerý svůj čas věnujeme práci a nutnostem, které musíme udělat. Vzhledem k tomu, že zprávy nejsou nijak důležité pro náš každodenní život, klidně je nechte vypnuté a běžte se věnovat něčemu jinému. To, co pro vás bude důležité, nebo budete chtít sledovat, si přečtěte na internetu, ale nemusíte tím zbytečně trávit celou hodinu. Většina informací, které si ze zpráv odneseme, nás akorát naladí na negativní vlnu, a to je úplně zbytečné. Zpravidla se hovoří o událostech, nad kterými stejně nemáme žádnou kontrolu, a tak je zbytečné se takovými informacemi zatěžovat. 

Zprávy nepřináší přehled o světovém dění

Každý, kdo sleduje zprávy, k tomu má jeden velký důvod, který je shodný se všemi, kteří na zprávy koukají. Každý si od sledování televizních novin slibuje, že získá přehled o dění u nás i ve světě. Opak je ale pravdou. Informace předávané televizními novinami nejsou relevantní, nejsou kompletní ani objektivní. Televizní zprávy vám odkryjí pouze takové informace, které chtějí, abyste získali, a ještě nejsou celé. K čemu vám je informace, že spadlo auto z mostu? Většinou se hovoří o obětech nehody, ale důvod se již nedozvíte. Zprávy také podávají takové informace, které chce publikum slyšet. Snaží se udržet si sledovanost a jiné, důležitější informace, jsou opět do pozadí. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Informace získané skrz zprávy jsou často zkreslené

Negativní vliv na člověka

A velmi důležité je také vědět, že sledování zpráv může mít velmi negativní dopad na člověka. Vzhledem k tomu, že jsou zprávy založené na předávání negativních informací, si tělo u této činnosti rozhodně neodpočine. Vy to možní nevnímáte, ale je tomu přesně naopak. Tělo, které sedí před zprávami vylučuje stresový hormon. A stresu už je v našem životě takové množství, že další opravdu nepotřebujeme. Produkce stresového hormonu má samozřejmě celou řadu dalších dopadů, jako je snížená schopnost imunitního systému, nespavost, úzkost, vysoká hladina cholesterolu a jiné.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Zobrazit další články