V době bleskového nástupu sociálních médií zareagovala na nový trend i církev. Populární polský duchovní, který sází na komunikaci s fanoušky na svém profilu, je občas překvapí.
V existenci posmrtného života věří podle řady studií i lidé, kteří nejsou jinak duchovně založení. Smířit se s myšlenkou, že po životě nemusí už nic následovat, je docela děsivé. Jednoznačný důkaz o pokračování života po smrti lidé ale pravděpodobně nikdy nedostanou. Takže se musí spolehnout na odpovědi, které přináší věda nebo třeba víra. Podobné problémy řeší se svými fanoušky i kněz Piotr Jarosiewicz. Netradičním způsobem na sociálních sítích.
Odpověď duchovního je překvapivá
Někteří duchovní totiž pochopili, že hektická moderní doba si žádá i kreativnější přístup církve ke svým ovečkám. Jedním z nejpopulárnějších je právě otec Jarosiewicz z polské diecéze Drohiczyn, kterého na sociální síti TikTok sleduje přes 280 tisíc příznivců. Často knězi kladou otázky související s vírou, náboženskou praxí, ale také s životními dilematy, která jim nedají spát.
Často se na kněze lidé na jeho profilu obracejí s dotazy týkajícími se smrti a posmrtného života, který odnepaměti lidstvo fascinuje. Nedávno se ho jeden z fanoušků zeptal na vcelku všeobecně rozšířenou věc. Spousta lidí totiž přiznává, že si povídá s blízkými, kteří už nejsou na tomto světě. Příznivce duchovního zajímalo, zda jsou mrtví lidé schopní nějaké rozhovory vůbec slyšet. Odpověď otce byla ale dost překvapivá.
Je to jenom nějaká pověra
Fanoušek duchovního se zmínil o lidové pověře, která se traduje už po generace. „Je, prosím, pravda, že zemřelý člověk slyší rozhovory, dokud nezazní zvony na pohřební mši?“ dotázal se kněze na jeho profilu na TikToku. Otec Jarosiewicz dlouho nemusel nad odpovědí přemýšlet. „Ne, není to pravda. Je to nějaká pověra, nevím, proč se šíří,“ řekl kněz a přidal i zajímavé vysvětlení, proč je přesvědčený, že jde o pouhý mýtus.
@ks.piotrjarosiewicz Odpowiadanie użytkownikowi @magdalenaciura8240 ♬ Now We Are Free – Gregorian
Podle něj mrtví neslyší žádné rozhovory, které lidé vedou, ze dvou důvodů. První z nich je prý velmi praktický. Pokud by totiž nešlo o pověru, znamení v podobě zvuku zvonů na pohřební mši, které má signalizovat, aby přestali poslouchat, by mohli dostat až od devátého století. Teprve v té době se podle kněze na polském území zvony začaly objevovat. Druhý důvod souvisí s vírou. Podle něj jen Bůh je strůjcem toho, zda člověk slyší, nebo ne, protože je všemohoucí.