Chcete zhruba odhadnout, jaké bude dítě až se narodí? V takovém případě může pomoci nová studie, která ukázala, že například inteligence bývá z velké části děděná po matce. To může být pro některé překvapením.
Jak bude naše dítě chytré? Takovou otázku si jistě klade mnoho rodičů a nyní na ni mohou najít lehkou odpověď. Vědcům se totiž nedávno podařilo zjistit, že velká část inteligence bývá zděděna od matky. Jak je to možné a jak takové geny fungují?
Fungující geny pochází od matky
Je velmi zajímavé, že některé geny fungují v případě, kdy jsou zděděné po matce a jiné zase, když pochází od otce. Takto vzniká nové uskupení vlastností, díky kterému se narodí zcela originální lidská bytost. Z velké části je namixování těchto genů v zásadě náhodné, ale dá se odhadnout, po kom z rodičů dítě zdědí vybrané vlastnosti. Konkrétně inteligence se prý ve funkčním stavu přenáší z chromozomu od matky, což znamená, že od ní dítě zdědí inteligenci.
Moudrost po otci nečekejte
Pokud si tak jako nastávající matka myslíte, že když si vyberete chytrého partnera, přenese se to i na vaše dítě, jde z velké části o omyl. Většina dědičného základu pro inteligenci totiž podle těchto nedávných výzkumů skutečně pochází od matky. Na druhou stranu existují oblasti, které jsou dědičné po otci, což z jisté míry závisí i na pohlaví dítěte.
Inteligenci ovlivňuje rané dětství
Kromě dědičného základu inteligence, který tvoří zhruba 60 % velmi záleží také na tom, v jakém prostředí dítě vyrůstá a jaké má k dispozici stimulanty. Právě časné výchova a rozvíjení inteligence totiž z velké části ovlivní celkové IQ dítěte. Zároveň je dobrou zprávou i to, že na rozvíjení IQ je možné pracovat v zásadě i v dospělosti a s pomocí některých cvičení a řešení problematických úkolů trénovat mozek v zásadě jako kterýkoliv jiný sval. Pokud jste tak neměli štěstí na dědičnou inteligenci po matce, můžete to tímto způsobem pozitivně ovlivnit ve vlastní prospěch a zvýšení celkové inteligence, kterou budete moci jednou předat i svým dětem.