Arnošt Goldflam se přes smrt maminky nikdy nepřenesl. Deprese mu bránily vstát z postele

Herec své psychické problémy dlouho skrýval. S přibývajícími roky se ale jeho stavy zhoršovaly. Odmítal role, rušil představení a žil v obrovském napětí a stresu.

Herec Arnošt Goldflam i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Představitel nepřehlédnutelného Arnošta z filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág nebo Lustiga z pohádky Lotrando a Zubejda si prošel velmi složitým obdobím. Herec Arnošt Goldflam (76) totiž trpěl depresemi, jež způsobilo trauma, které prožil v dětství. Roky se táhnoucí potíže odstartovalo úmrtí jeho milované maminky na rakovinu. „Ještě jsem neměl ani maturitu a umřela mi maminka, na které jsem velmi lpěl,“ cituje Goldflama Blesk.

Ráno ani nemohl vstát z postele

Ve filmu hýřil laskavým humorem, takže by jen málokoho napadlo, že populární herec, režisér, spisovatel, dramatik a pedagog se přes smrt matky nepřenesl a prožívá obrovská vnitřní muka. Přestože se mu profesně dařilo, po škole byl velmi obsazovaným hercem v brněnských divadlech a později bavil diváky v řadě filmů, trápil se. Dařilo se mu to ale velmi dlouho skrývat. Úzkosti a nezvladatelné deprese časem způsobily, že rušil představení a odmítal filmové i televizní role.

Psychické problémy, které herec měl, se prohlubovaly. Dokonce to došlo tak daleko, že ráno nemohl vstát z postele a normálně fungovat. Cítil takovou tíseň, bezmoc i strach, že se rozhodl navštívit psychiatra. Postupovalo to s věkem. Ráno jsem se probudil a nebyl jsem schopen nic dělat. Byl jsem v takovém napětí a stresu, že jsem musel vyhledat pomoc,“ řekl herec serveru iDnes. Ukázalo se, že hlavní příčinou jeho stavů je trauma, které si v sobě nese od puberty.

Žije v očekávání blížící se katastrofy

Nakonec se herec s pomocí terapií a kombinací léků z depresí dostal. Je přesvědčen, že jeho matka a teta měly rakovinu kvůli stresu z války. Goldflam prý sám tímto stresem také trpí, přestože se narodil až po válce. Je to ten židovský pocit že za každým rohem čeká katastrofa. Já žiju nerad v očekávání nějaké katastrofy, která se nezadržitelně blíží a je jen otázka, kdy přijde. Ale i s tím se dá žít. Se vším se dá žít, když si to člověk správně zmotivuje,“ popsal serveru herec.

Herec Arnošt Goldflam iZdroj fotografie: Nextfoto

Otcem oblíbeného herce byl rakouský žid, kterého nacisté odvezli do Polska. Odtud se dostal do Sovětského svazu, kde potkal svou budoucí manželku. Slíbili si, že se po válce setkají, což se stalo, a tak se rozhodli usadit v Brně. Přestože se herci, který působil i v kultovním Divadle Husa na provázku, dlouho dařilo své stavy před okolím skrývat, nakonec se rozhodl, že o nich bude veřejně mluvit. Dokonce vydal knihu s názvem Deprese není depka, kde otevřeně popisuje, jak se s depresemi vyrovnával.

Proč se lidé zdráhají přiznat, že mají psychické problémy?

Zdroj: Blesk, iDnes
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články