Pokud nebudete včas řešit zarůstající nehty, mohou vám způsobit velkou bolest. Zánět je jen velmi obtížné zmírnit a nejspíš bude i vyžadovat nepříjemný a bolestivý lékařský zásah.
Zarůstání nehtů může mít několik příčin. Na vině může být špatná obuv, zejména boty na vysokém podpatku. Také ho může způsobit nesprávné stříhání nehtů do kulata nebo přílišné zakracování nehtů. Špatný růst bývá i následkem zranění. V neposlední řadě náš mohou postihnout infekční a plísňová onemocnění. Nejvíce jsou postižení diabetici, jelikož v důsledku cévních problémů se jejich vnímání bolesti snižuje.
Prvním příznakem je zarudnutí
Příznakem zarůstání nehtů je pak bolest v postižené oblasti, zarudnutí a otok. V případě infekce se objevuje hnisání, krvácení nebo výtok z místa. První pomocí je namočení nohou na půl hodiny do horké vody s příměsí epsomské soli, peroxidu vodíku nebo jablečného octa. Tuto koupel provádějte 2–3× denně. Mělo by se vám ulevit.
Poté, co se nohy dostatečně nasákly, vezměte malý kousek vaty nebo vatový tampon a omotejte ho kolem prstů. Opatrně nehet zvedněte a vložte pod něj vatu. Může to být bolestivé, ale sníží to vzdálenost nehtu od kůže. Nechte vatu pod nehtem až do doby, než si znovu budete namáčet nohy. Pak vyměňte vatu a snažte se vždy nehet zvednout o něco výš.
Pomohou i éterické oleje nebo citron
Přímo na zarostlý nehet můžete nanést trochu jablečného octa, éterického oleje z eukalyptu, čajovníku, oregana, levandule nebo směsi bílých květů a nechat ho působit přes noc. Obsahují totiž spoustu antibakteriálních látek. Ráno místo opláchněte vodou. Tímto způsobem můžeme zabránit infekci, zánětu a plísním.
Pokud nemáte po ruce éterické oleje, zkuste alespoň plátek citronu. Přiložte ho na zarostlý nehet a nechte ho působit přes noc. Kyselina citronová je obzvláště vhodná pro zanícené povrchy. Existují také mastičky, které by měly příznaky infekce a zánětu zmírňovat. Důležité je dbát na prevenci, nosit správnou a pohodlnou obuv, nehty stříhat rovně a poranění léčit okamžitě a šetrně.