Dechberoucí proměnu podstoupil malý teriér v jihovýchodní Anglii. Dobrovolníci jej zbavili chundelaté a zacuchané srsti.
Malý chundeláč byl v otřesném stavu. Několik měsíců mu totiž nebyla stříhána srst. Naštěstí si jej vzali do parády pracovníci Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA). Jedná se o charitativní organizaci, která podporuje dobré životní podmínky zvířat. Pod jejich vedením se z něj stal docela jiný pes.
Sestřihem zhubl a omládl
Zásah odborníků potřeboval pejsek jako sůl. Jeho tělo bylo celé pokryto zacuchanou srstí. Jak vyplývá z vyjádření mluvčího RSPCA, majitelé psa se nedokázali postarat sami o údržbu jeho srsti, avšak od začátku s organizací naplno spolupracovali. Pes po sestřihu nebyl k poznání a vypadal skoro jako štěňátko.
Ohromné množství chundelaté srsti mu opticky přidávalo na váze, a tak není divu, že sestřihem se o něco zmenšil. „Nyní se bude cítit mnohem pohodlněji a šťastněji. Jsme rádi, že jsme pejskovi mohli pomoci,“ sdělil mluvčí RSPCA. Pes se tak po zdařilém sestřihu mohl rychle vrátit do svého domova k majitelům.
Něco málo o fungování organizace
Fungování RSPCA má ve Velké Británii dlouholetou tradici. Byla založena již v roce 1824 a jedná se o nejstarší a největší organizaci na ochranu zvířat na světě. Společnost má vybudovanou rozsáhlou síť poboček a nemocnic po celém Spojeném království. Financování probíhá převážně na základě dobrovolných dárců a příspěvků.
Primárním posláním společnosti je záchrana zvířat a péče o ta z nich, která potřebují další pomoc. Vedle toho se dobrovolníci věnují také rozsáhlé edukační činnosti. Pořádají kampaně na podporu vzdělávání veřejnosti s cílem zajistit komfortní péči o zvířata. Společnou vizí je probudit se jednoho dne ve světě, kde je se všemi zvířaty zacházeno s respektem a soucitem.
Naděje v lepší zítřky
V tomto případě se naštěstí nejedná o žádný brutální případ týrání zvířete, u kterého by musela dobrovolná organizace na ochranu zvířat zasahovat. Bohužel se vyskytují daleko smutnější zprávy, které pojednávají o lidské krutosti a hrubém zacházení se zvířaty. Avšak s pomocí dobrovolných organizací a osvětou veřejnosti svítá naděje, že takových případů bude postupně ubývat.