Cestovatel a badatel Miloš Matula: Opravdové poznání je zakódované ve vaší DNA

Miloš Matula je známý spisovatel, ale také cestovatel, terapeut a duchovní učitel. Tento charismatický muž má ovšem za sebou také éru novináře, filmového a hudebního producenta i PR specialisty.

                   

Co se skrývá za jeho badatelskými a duchovními aktivitami a jak se promítají do jeho života a potažmo do života jeho příznivců? Čím dokáže lidi oslovit a čím jim dokáže pomoci? Tak právě na to se nyní zeptáme Miloše Matuly v našem rozhovoru.

Pane Matulo, jste evidentně muž mnoha povolání, ale které z nich je pro vás to nejdůležitější respektive které vás nejvíce baví a naplňuje?

Jsem původním povoláním  filmař. Vystudoval produkci na FAMU a pak se jí věnoval 10 let ve Filmovém studiu Barrandov a posléze jako nezávislý producent. Hned po revoluci jsem se začal intenzivně věnovat po dobu téměř pěti let jako výkonný producent a zároveň jeden z producentů přípravě a posléze natáčení velkého letitého snu – mé lásky a v podstatě prvního „dítka“ – filmu Zdislava o Zdislavě z Lemberka, šlechtičně, léčitelce a dobrodějce raného 13. století a také současnici svaté Anežky. Film posloužil už tehdy blahořečené Zdislavě k její kanonizaci – tedy prohlášení za svatou. Film, který režíroval můj přítel Ludvík Ráža, se nakonec dostal do kin v roce 1995 pod názvem V erbu lvice. Takže tato moje patnáctiletá filmařská etapa svědčí o lásce k tomuto oboru.

Poté už jste se produkci nevěnoval?

Ale ano, věnoval: točili jsme reklamy do televize a rádií, což posléze vedlo k založení mé produkční filmové a reklamní agentury. V roce 1996 jsem produkoval vánoční cd mé kamarádky – zpěvačky Hanky Křížkové Co se tak svítí v Betlémě, kterou tehdy moje agentura umělecky zastupovala. Měl jsem i nabídky od kamarádů režisérů produkovat jejich projekty, ale začínalo mě to táhnout jiným směrem.

Funguje po těch letech ještě vaše agentura?

„Funguje, nicméně v posledních letech se vlastně změnila na mé nakladatelství.“

To už jsme tedy v současnosti. Co vás tedy nejvíce naplňuje nyní?

„V současné době, ačkoliv to započalo  zhruba před dvaceti lety, je to směsice několika lásek: ať už jde o mé spisovatelství, kde jsem autorem 7 knih, přes spirituální přednášky a semináře, kde učím zájemce meditovat, pracovat se svým energetickým potencionálem a s poznáváním sebe sama. A určitě nemohu vynechat cestování a badatelské výpravy po celém světě.“

iNa svých seminářích pracuje Miloš i s šamanskými technikami vč. šamanského bubnu

Pokládáte se za duchovního vůdce? Co je základní obsah sdělení, které předáváte svým příznivcům, účastníkům vašich přednášek a workshopů? 

„Duchovní vůdce je asi silné slovo, ale kromě mého psaní a cestování je spiritualita už téměř 30 let mojí důležitou součástí. Pokládám se tedy spíše za učitele, v tomto smyslu duchovního učitele, který vede své žáky k poznání sebe sama. Důležitou součástí tohoto poznávání je i práce se svým energetickým potenciálem. Tím, že mojí láskou je Egypt, studoval jsem kromě historie, mystérií a magie starověkého Egypta i orální tradice, předávané z pokolení na pokolení. Na těchto základech vznikla moje šamansko-ezoterická škola Duchovní cesta pokojného bojovníka Světla, kterou vedu již 23 let. Mottem mé školy je: „Jste připraveni obdržet starou formuli na to, aby transformovala váš život? Najít vnitřní štěstí? Jak eliminovat nedostatek? Chcete se dozvědět, zažít a vyzkoušet techniky staroegyptských chrámových mysterijních škol?“  Za těch 23 let prošly mojí školou stovky absolventů. I kvůli nim – a na základě velmi úspěšného facebookového profilu mé školy – jsem vydal knižně nejúspěšnější citáty a moudra všech mudrců a spisovatelů,  jichž si sám vážím, pod názvem Moudrost pokojného bojovníka Světla. Letos otvírám nový cyklus této školy jak v Čechách, tak i na Moravě a Slovensku.“

Co podle Vás lidem aktuálně nejvíce schází? A s čím jim můžete pomoci?

Naše spokojenost a úspěch v životě jsou spojeny s tím, jak umíme zacházet s energií a jak dokážeme její hladinu přirozeně udržovat a doplňovat.  Tím bych asi naznačil téma k první části odpovědi – tedy že lidé velmi pracují, jsou unavení, bez energie a dle množství emocionálních konfliktů asi netuší, jak energii získat? A nemohu nezmínit dva poslední bláznivé roky, kdy byli lidé plni strachu nejdříve kvůli kovidu, teď zase kvůli válce, rostoucím cenám… Všichni touží nají vnitřní štěstí, lásku a prosperitu, ale také vnitřní klid a zbavit se strachu. A k tomu jim učení, které předávám, dopomáhá. Pracujeme mimo jiné i s technikami staroegyptských mysterijních chrámových škol. Lidé se učí meditovat, ale také jak získat energii a udržet ji, aniž by o ni bojovali s druhými a tak vystavovali své vztahy strastem. Nejen pro své žáky, ale pro všechny zájemce o relaxaci a meditaci jsem natočil dvě meditační cd  Meditace a Zimní meditace.

i

Zaregistroval jsem, že konkrétně Egypt je pro Vás velmi zásadní kapitolou, jíž se intenzivně už celé roky věnujete. Proč Vás právě tato země a její historie tolik fascinuje? 

„Egypt je mojí velkou láskou, jak už jsem naznačil výše. Egypt je prazdrojem naší moderní civilizace a nepřestává překvapovat. Abych byl přesnější, musím uvést citaci z úvodu mé knihy Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce, která do dokazuje: „Egypt je obrazem nebes, či přesněji řečeno, v Egyptě byly všechny síly, které hýbou nebesy a ovládají je, převedeny na naši úroveň. Vlastně ještě více, máme-li říci plnou pravdu, naše země je chrámem celého vesmíru.“ To jsou slova egyptského boha Thovta, kterého Řekové nazývali Hermes Trismegistos. Egyptem se zabývají téměř veškeré mé knihy – kromě již zmíněného Achnatona to jsou knihy 2013: Hvězdná brána k Novému Věku, pohádka pro celou rodinu Zakletý ostrov, která vychází ze skutečného staroegyptského ponaučení. S legendou české astrologie Zošou Kinkorovou jsme napsali společně Dějinami za poznáním astrologie, kde je Egyptu věnována rozsáhlá kapitola. A nakonec jsou to THOVT – hermetické meditační karty, které vycházejí z autentického učení tohoto egyptského boha. Mystéria této starověké civilizace jsou skutečně fascinující, stále se objevují nové poznatky a když si uvědomíme, že z této civilizace je vykopáno zatím jen cca 10% památek, máme se ještě na co těšit.“ 

Jak často Egypt navštěvujete a je v něm pro Vás za ta léta ještě stále co objevovat?

„V Egyptě jsem byl již nesčetněkrát, jak sám, tak se svými skupinami. Od roku 2010, kdy vyšla moje kniha Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce, pořádáme cesty do Egypta téměř každým rokem. Jsou nazvány Po čakrách Egypta a po stopách bohů a faraonů Slunce 1. a 2. část. V té první začínáme od Abú Simbelu do Luxoru, v té druhé od Luxoru po Káhiru. Cesty jsou zaplněné mnoha zastávkami, jak těmi, kam míří všechny cestovky, ale zejména těmi, kam se turisté běžně nedostávají. Jen poslední dva roky s kovidem nás trochu s naším cestováním  přibrzdily, ale už opět plánuji další cesty. Egypt z badatelského či egyptologického hlediska neustále překvapuje. Školská egyptologie pracuje pouze s tím, co vykopala. Je však spousty informací na zdech chrámů, ale i v papyrech, které dokládají, že všechno je jinak. Nehledě na orální tradice, které mnohé vysvětlují také jinak. (Pozn.: Orální tradice = tradice, předávaná z otce na syna ústním podáním po tisíce let). Ne, že tento chrám postavil ten či onen faraon, ale že jej pouze rekonstruoval, neboť je mnohem starší. Aby se skutečně stanovilo skutečné stáří určitých staveb v Egyptě, musel by být předně zájem, ale také byste ty chrámy či pyramidy museli rozebrat, abyste se dostali do těch nejstarších základů. Když jsem začal psát Achnatona, byla doskládána první dynastie, než jsem knihu dopsal, cca za 3 roky, se objevila už i nultá dynastie, což znamená dalších tisíc let hlouběji do minulosti, a tak dále. Snad jako jediný autor uvádím panovníky předdynastického období. Ale já jsem si je nevymyslel. Existují seznamy králů, které zpracoval staroegyptský kněz Manéthó, o kterém  píši ve své knize. Ale důkazy jsou i například v chrámu v Abydu: na jedné stěně ukazuje Sethi I. svému synovi Ramessovi II. seznam dynastických králů, ale na druhé straně jsou obdobné seznamy králů, kteří vládli Egyptu tisíce let před dynastickým obdobím. Někteří egyptologové tvrdí, ano, víme o tom, je to autentické, ale z té doby jsme nic nevykopali, takže to pro nás v podstatě neexistuje… To myslí vážně? Myslím, že bude potřeba brzy přepsat mnoho z historie této starověké civilizace.“

i

Chystáte se v letošním roce na nějakou badatelskou či duchovní výpravu do zahraničí? A bude mít tato cesta nějaký konkrétní cíl?

„Po dvouletých restrikcích, spojených s kovidem, se mé cesty rozbíhají pomalu, neboť lidé se odnaučili cestovat, zlenivěli a sedí doma, což je škoda. Ale my jsme i během tohoto bláznivého období cestovali tradičně dvakrát ročně na řecké ostrovy, ale i na daleké cesty, jako například na Mauricius, Maledivy či do Mexika. Letos jsou již v prodeji dva turnusy pobytů se seminářem na řeckém ostrově Kalymnos, přelom června a července tradičně trávíme na túrách v tyrolských Alpách. Na podzim zvažuji rozjet přeložené cesty do Skotska a Egypta. S kamarádkou Alenkou Antonovičovou, znalkyní Kolumbie, plánujeme cestu nejen za indiány Arhuacos do této nádherné jihoamerické země. Na sklonku roku nemůžeme vynechat tradiční adventní Tyrolsko a na únor 2024 mám již naplánovanou – též přeloženou – cestu „Za šamany do Ekvádoru“. A to ani nemluvím o stále přeložené cestě na Velikonoční ostrov a Chile, 2. část cesty po Ladaku a mnohé další…“

Podnikáte výpravy do tajemných končin Jižní a Střední Ameriky, v rámci kterých Vás mohou provázet zájemci, kteří si cestu s Vámi zaplatí. Co je na Vašich výpravách čeká a proč by měly cestovatele zajímat právě Vaše cesty do chrámů a pralesa.

„Jižní i Střední Amerika jsou nádherné kontinenty a žijí zde báječní lidé. Na mé expedice se mnou často cestují jak moji seminaristé, tak i další lidé, které chtějí se mnou tyto cesty podniknout. Už jsme navštívili Venezuelu, Peru a Bolívii v rámci měsíční expedice po před-inckých civilizacích, ale také se dostali do džungle k šamanům. V Ekvádoru jsme byli už nejméně pětkrát – nejen, že navštěvujeme mého kamaráda šamana Augustina v džungli, ale také s ním a jeho rodinou projedeme kus této nádherné země plné pralesů, ale i vulkánů a vodopádů. Střední Amerika je kapitola sama o sobě – v rámci mé knihy 2013: Hvězdná brána k Novému Věku, která se mj. zabývá civilizacemi Mayů a Aztéků, jezdíme do mayských lokalit Střední Ameriky – do El Salvadoru, Guatemaly, Hondurasu a Mexika. Kromě těchto zemí jsme navštívili i Kostariku. Takže každá cesta je jiná: někdy je to příroda, oceán, jindy Amazonie a šamani, jindy starověké civilizace. Každý si vybere to své.“

i

A co vaše aktuální spisovatelská činnost? Mohou se vaši čtenáři těšit na nějakou další zajímavou knihu? O čem bude?

„Právě dopisuji knihu Mystická Barbra Streisand, která se zabývá neznámými stránkami – spirituálními zájmy této světové ikony. Barbra totiž miluje mystiku, ezoteriku, vše tajemné mezi nebem a zemí a svá duchovní poselství vkládá i do svých písní, filmů a veřejných vystoupení. A proč zrovna Barbra? Měl jsem tu čest jí poznat osobně a pracovat s ní na jejím režijním debutu – filmu Yentl, který natáčela v Československu v roce 1982. Vše se čtenáři dozví v mé knize, která snad vyjde ještě letos. Snad mohu prozradit alespoň motto této knihy – Barbřinu myšlenku, která se mi moc líbí a sám se jí řídím: „Jděte se za svým snem, jděte za svou vizí. Je-li vám dáno věci vidět, dokážete je i uskutečnit. Věřte svému instinktu“. V dnešní době je nákladné vyprodukovat a vydat knihu – plno tiskáren zkrachovalo, není papír a pokud ano, je drahý. A tak hledám sponzory, aby tomuto skvostnému titulu dopomohli ke zrodu. Snad se vše podaří.“

Tak to budeme držet palce. A kromě Barbry píšete něco dalšího?

Já mám vždycky více rozepsaných knih. Jednak je to Moudrost boha Thovta, což je staroegyptské mystické učení, pak mám již plno rozhovorů do dalšího – již 3. dílu knihy rozhovorů Hvězdy ezoterického nebe. A pak je to kniha Odkud přišli bohové?

Nestýská se vám po světě filmu? 

„Do určité míry se mi stýská, mám něco v plánu, dokonce jsem to i konzultoval v Los Angeles, ale zatím si to nechám pro sebe. Práce u filmu je krásná až na jednu věc: bere vám soukromí a volný čas. A tak si říkám, zda mi za to stojí, věnovat jedinému filmu tři i více let života od rána do večera?“

Je něco, co byste rád vzkázal našim čtenářům? Jak by mohli zkvalitnit svůj duševní život v současném uspěchaném světě plném negativních zpráv ze všech stran?

„Největší moudrost spočívá v jednoduchosti: láska, respekt, tolerance, sdílení, vděk, odpuštění. Není to ani komplikované, ani uměle vytvořené. Opravdové poznání nic nestojí. Je zakódováno ve vaší DNA. Všechno, co potřebujete, je uvnitř vás. Velcí mistři to tvrdili již od začátku. Najděte své srdce a najdete svou cestu…“

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články