Čaj z cibule je oblíbeným prostředkem ke zmírnění příznaků nachlazení, nedocenitelná je ale také jeho role v posilování obranyschopnosti organismu.
Cibule je plná vitamínů (například B a C) a antioxidantů, které snižují krevní tlak a stabilizují hladinu cukru v krvi, ale je také známá svými antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Kromě toho rozpouští hleny a skvěle působí proti infekcím horních cest dýchacích. Čaj připravený z cibule má samozřejmě specifické aroma, to se ale dá potlačit přidáním medu a citronové šťávy, čímž dostanete do těla ještě více prospěšných látek.
Zázvor a jablko znásobí benefity cibule
Přidáním zázvoru a jablka do základního receptu získáte další cenné látky bojující s nachlazením a bakteriemi. Zázvor zahřívá, hodí se skvěle k prohřátí těla po dlouhé procházce nebo v momentě, kdy cítíte, že na vás „něco leze“. Vařené jablko znásobí množství vitaminu C, navíc obsahuje potřebné minerály, železo, měď a zinek, které zajišťují správné fungování imunity.
Pro přípravu denní dávky čaje budete potřebovat:
- 1 střední cibuli (může být žlutá i červená)
- 1 jablko
- 5 cm zázvoru
- hřebíček
- citronovou šťávu
- med
Postup přípravy cibulového čaje
Cibuli oloupejte a rozkrojte na čtyři kusy. Jablko omyjte, rozdělte na čtvrtiny a odstraňte jadřinec. Zázvor oloupejte a nastrouhejte nebo nakrájejte na malé kousky. Všechny tři ingredience vložte do středně velkého hrnce a zalijte 1,5 l horké vody a přidejte hřebíček. Zapněte sporák, nenechte ale vodu vřít, abyste zbytečně nezničili cenné látky. Vařte na středním plameni asi 30 minut do doby, než jablko zhnědne.
Po této době odstavte hrnec ze sporáku, přeceďte přes sítko nebo plátno a nechte mírně vychladnout. Až teplota čaje klesne na příjemnou teplotu, dochuťte ho medem a citronovou šťávou. Ideální je pít šálek třikrát až čtyřikrát denně, pokud ale nevpijete všechno množství během jednoho dne, můžete vychladlý čaj uložit v ledničce a bez obav ho ohřát druhý den.