Orchidej je velmi oblíbená ale také náročná květina českých domácností. Pokud i vy milujete tuto květinu, ale nedaří se vám přijít na správnou péči o ni, podívejte se nejlepší rady.
Nedaří se vám pečovat o orchidej? Tato květina je nádherná svou něžností a exotikou, její náročnost je někdy až velmi vysoká. Přitom se stačí naučit šest základních pravidel, díky kterým se vaše péče o květinu stane účinnou a orchidej začne nádherně kvést a prospívat.
Péče o pokojové rostliny je náročná
Někteří z nás se o domácí květiny starají intuitivně a dokáží udržet jejich kvalitu i rozkvetlý stav po dlouhou dobu. Většina z nás však v péči o rostliny tápe, jelikož každá květina potřebuje starost trochu jinou. Víte, kdy a jak orchidej zalévat? Nebo v jaké fázi orchidej kvete? Podívejte se na základní rady, se kterými vaše orchidej bude krásná po dlouhou dobu.
Věk orchideje je hlavním znakem toho, zda už může kvést či nikoliv. Pokud si přinesete domů z obchodu novou orchidej, je možné, že je ještě příliš mladá na květy. Rozkvést může jen orchidej, která má nejméně pět listů.
Fakt, že je orchidej velmi náchylná na jakékoliv změny, podepisuje hlavně fakt, že zbytečný stres rostlině nedělá dobře. Vyhněte se tak zbytečnému přemisťování květiny na jiná místa. Určete orchideji jedno místo a tam ji nechte po celou dobu jejího života.
Kořeny jsou pro orchidej nejdůležitější částí
Kvůli správnému fungování fotosyntézy u této květiny musí být orchidej vysazena v průhledném květináči. Světlo je pro kořeny velmi důležité, proto ji nikdy nedávejte do tmavých, neprůhledných květináčů z keramiky nebo plastu. Dodejte orchideji také dostatek slunečního světla, jelikož to opravdu tento druh květin miluje.
Důležitá je také teplota a zavlažování. Pro orchidej je velmi důležité teplo, avšak přes noc by měla teplota klesnout o přibližně šest stupňů. Pro zavlažování a zalévání vyberte vždy je tu dobu, kdy je půda kolem květiny úplně suchá. Kořenům neprospívá chlor, proto se vyhněte vodě z vodovodu a raději zvolte vodu dešťovou.