Polohy, ve kterých v noci spíme, mají dopad na naše zdraví. V závislosti na tom, jak přesně v noci spíte, se u Vás může objevit celá řada zdravotních problémů. Jaké to jsou?
Lidé spí v mnoha různých polohách, nejběžnější je spánek na jednom boku, zádech nebo na břiše. Podle toho, v jaké poloze v noci spíte, se u Vás mohou objevit různé zdravotní komplikace. Asi nejběžnější jsou tyto zdravotní problémy: bolest krku a zad, oběhové problémy, dýchací potíže, bolesti svalů, zánět svalů, pálení žáhy, bolest hlavy a předčasné vrásky. Tak jak to s tím spaním tedy je?
Nejčastěji spíme v těchto polohách
- na boku
- na zádech
- na břiše
Každá z výše uvedených poloh má kromě jiného stupně pohodlnosti také své výhody a nevýhody. Spánek na zádech krásně narovná záda, rozloží hmotnost našeho těla rovnoměrně a díky tomu ráno nedochází k nepříjemné bolesti zad a krční páteře. Na druhou stranu se tato poloha nedoporučuje lidem, kteří se potýkají s problémem chrápání, neboť ležením na zádech se bude jejich chrápání prohlubovat.
Spánek na boku je hned po spánku na zádech označován za druhou z nejlepších variant. Tato poloha Vám může pomoci při trávících obtížích. I páteř zůstává v rovné poloze pro dostatečný odpočinek po náročném dni.
Spaní na břiše nebývá moc doporučovaným způsobem odpočinku. Při ležení na břiše tlačí na tělo celá naše váha a tělo si neodpočine tak dobře jako při předchozích dvou variantách. Nicméně se stále jedná o jednu z nejoblíbenějších poloh. Lidem, které trápí chrápání, umožňuje klidný spánek a také uvolňuje od bolesti beder.
Muž spí každou noc na levém boku
I přes to, že se spánek na boku považuje za ten nejzdravější, není dobré na něm spát každou noc. Muž, který tak činil, získal od svého lékaře informace, proč je dobré spát na levém boku. Zmírňuje příznaky pálení žáhy a refluxu, podporuje játra a usnadňuje činnost srdce. Mimo jiné také pomáhá odstraňovat nečistoty a toxiny a vracet bílkoviny oddělené od buněk. Gravitace zvyšuje průtok krve do sleziny a zlepšuje její funkci.