Když si vybíráte peníze z bankomatu, buďte obezřetní. Podvodníci neustále vymýšlejí nové finty, jak vylákat peníze od nic netušících nebo důvěřivých lidí.
Ne každý bankomat vypadá na první pohled dobře. Jakmile na něm však uvidíte škrábance, rýhy nebo jiné známky mechanického poškození, raději z něho peníze nevybírejte. Možná si ho totiž vyhlédli podvodníci, kteří vám pak v mžiku vyluxují konto. V kurzu je stále takzvaný skimming, i když v době koronavirové pandemie, kdy lidé příliš nevybírali hotovost, se zdálo, že už je na ústupu. O finance pak můžete rychle přijít.
Skimmer laik jen obtížně rozezná
Podvodníci instalují na bankomat malé zařízení jménem skimmer. Ten načte údaje z magnetického proužku platební nebo kreditní karty a rázem už nejsou vaše údaje v bezpečí. Odhalit skimmer není jednoduché. Tvarem, barvou a materiálem se podobá bankomatu, laik nemá šanci ho poznat. Je důležité zaměřit se právě na to, zda bankomat nemá škrábance či praskliny, které mohly vzniknout při instalaci skimmeru.
Podvodné načtení údajů z magnetického proužku platebních karet v bankomatech je celosvětový fenomén. Bezpečnostní kamera v jedné z anglických bank zachytila trik, který používají dobře organizované celosvětové gangy. Ty tímto způsobem získávají karetní data pro výrobu padělků platebních karet nic netušících klientů.
Při výběru peněz se nenechte rozptylovat
Některé české banky přistoupily k opatření, aby tomu zabránily. Bankomaty mají takzvané antiskimmovací nástavce a upravily software, který by měl snížit možnost načtení citlivých údajů z karty. Přesto podvodníci stále nacházejí nové způsoby, jak mohou lidi okrást. Pokud potřebujete hotovost, není od věci vybírat si bankomaty v bezpečných lokalitách. Také se při výběru peněz soustřeďte a nenechte se čímkoli rozptýlit.
Principem jednoho ze starých dobrých fíglů, který podvodníci též využívají, je právě odvedení pozornosti. Jde o jednoduchý a pokaždé téměř stejný trik. Zákazník banky zadává PIN na klávesnici bankomatu, přičemž jej u toho sleduje neznámá žena. Ta následně odvede jeho pozornost tím, že upustí na zem třeba hrst drobných. Klient banky se většinou snaží dotyčné pomoci. Je to sice slušné a ohleduplné, ale také je to chyba.
Podvodníci to zkoušejí i přes telefon
Jakmile se zákazník odvrátí od bankomatu, druhý člověk z gangu vezme jeho kartu a vymění ji za falešnou. Oběť si pak domů odnáší bezcenný kus plastu. Podvodníci mají pravou kartu a k ní i PIN. Než si toho klient všimne, mohou mu vybrat veškeré peníze. V Česku se loni dramaticky zvýšil také počet pishingových a vishingových útoků, kdy se podvodníci během telefonického hovoru vydávají například za bankéře, aby vylákali z lidí údaje o platební kartě nebo účtu.