Nový onkolytický virus zvaný CF33 má mimořádný potenciál: může zlepšit schopnost imunitního systému vymýtit nádory u pacientů s různými druhy rakoviny.
Studie provedená v Národním lékařském centru City of Hope v USA prokázala při opakovaném testování na hlodavcích, že se vědci vyvinutý onkolytický virus CF33 dokáže zaměřit na těžce léčitelné nádory, které brání T buňkám v aktivaci imunitního systému na zabíjení rakovinných buněk. Zásadní ale bude plánované testování účinků viru na lidi. Čeká svět přelom v léčbě rakoviny? Zdá se, že ano.
Dlouho očekávaný gamechanger na poli léčby rakoviny
„CF33 je bezpečný, inovativní virus vyvinutý v City of Hope, který je přelomový díky své účinnosti a schopnosti získávat a aktivovat imunitní buňky,“ uvedla dr. Susanne Warner, hlavní autorka studie. „Náš onkolytický virus trénuje imunitní systém, aby cílil na konkrétní rakovinovou buňku.“ Předklinické modely ukazují, že kombinovaná léčba onkolytickým virem CF33 vede k trvalé protinádorové imunitě, což znamená, že pokud se někdy podobná rakovinová buňka pokusí znovu růst, imunitní systém bude připraven ji okamžitě zničit.
Vědci testovali čtyři způsoby léčby: kontrolní bez léčby, samotný anti-PD-L1, samotný CF33 a kombinaci CF33 a anti-PD-L1. Výsledky ukázaly, že nejúčinnější se jeví kombinovaná léčba onkolytického viru a anti-PD-L1. Zjistili také, že zvířata vyléčená z rakoviny byla imunní vůči vzniku dalších nádorů.
Velký objev na poli medicíny přináší naději
Dr. Yuman Fong a jeho tým vytvořili onkolytický virus CF33 a očekávají, že v roce 2021 zahájí klinické hodnocení k testování bezpečnosti této léčby u lidských pacientů. Fong uvedl, že tato léčba může přinést naději v boji s rakovinou. Dr. Fong a jeho kolegové také prokázali protinádorovou imunitní účinnost CF33 proti trojnásobně negativním buněčným liniím rakoviny prsu, v buňkách nádorů mozku, v modelech rakoviny jater a v rakovině pankreatu, prostaty, vaječníků, plic, hlavy a krku.
„CF33 selektivně infikuje, replikuje a zabíjí rakovinné buňky. Tato studie ukazuje, že virus, který jsme vytvořili k infikování nejrůznějších druhů rakoviny, může učinit nádorové buňky velmi snadno rozpoznatelnými pro imunitní systém,“ uvedl Fong.