Koronavirus ohrožuje celý svět zhruba rok. Ty nejznámější příznaky zná celý svět. Odborníci ale postupně ukazují, že se objevuje i řada dalších. Mohou se týkat například i lidského jazyka.
Pokud jde o onemocnění COVID-19, které způsobuje koronavirus označovaný jako SARS-CoV-2, u řady nakažených probíhá bezpříznakově, zatímco u jiných byla pozorována celá řada příznaků.
Nejčastější příznaky koronaviru
- vysoká horečka
- bolesti hlavy
- dočasná ztráta čichu a chuti
- dýchací potíže
- bolest v krku
- suchý kašel
- průjem
- bolest žaludku, a
- ztráta chuti k jídlu.
Nový varovný příznak COVID-19
Pacienty nemocné COVID-19 zkoumali a pozorovali odborníci v Londýně a došli k závěru, že u 20 % pacientů se objevuje dosud nepopsaný příznak tohoto onemocnění, který nazývají „covidovým jazykem“.
Covidový jazyk se projevuje vřídky, skvrnami a vyrážkou na jazyku a v ústech postižených. Tento příznak sice zatím nebyl zařazen mezi oficiální, obecně uznané příznaky tohoto virového onemocnění, přesto se dá očekávat, že vzhledem k častosti jeho výskytu k tomu dříve nebo později dojde. Odborníci z londýnské Kings College apelují na všechny, u nichž se tyto příznaky objeví, aby se šli neprodleně nechat otestovat na případnou přítomnost koronaviru.
Jazyk přitom obecně často slouží jako varovný signál různých onemocnění, kdy dochází ke změně jeho struktury, barvy, případně i k jeho otoku. Změny však mohou být způsobeny také nedostatečnou hygienou úst a celkovým nevhodným životním stylem.
Někdy mají vliv také hormonální změny a své udělá i stres. Stomatologové doplňují, že bolestivé skvrny v dutině ústní mohou být také indikátorem špatné funkce imunitního systému, případně se mohou objevit u některých pacientů používajících inhalátor nebo užívajících antibiotika. Je pak vždy na lékařích, aby dokázali určit pravou příčinu nežádoucích změn v dutině ústní.
Vstupní brána viru do těla
Z výsledků odborných studií a průzkumů lze dojít k závěru, že ústa jsou jednou z častých bran, kudy se koronavirus dostává do lidského těla. Je na ní nyní upřen zájem vědy, protože se zdá, že právě v ústní dutině by se působení koronaviru mohlo odrazit i více způsoby a na více místech. Bude nutno vyjít také z dřívějších pozorování pacientů, u kterých byly v době jejich léčení na onemocnění COVID-19 zpozorovány a zaznamenány také patologické změny v dutině ústní.
Již v roce 2020 byly publikovány některé studie, které monitorovaly mimo jiné i zvláštní projevy nákazy v oblasti dutiny ústní. Šlo o odborný dermatologický časopis a také časopis určený pro stomatology. Informace se tehdy dostaly dokonce i do tisku a článek o nich publikoval například deník The New York Times.
Pokud jde o tyto ostatní možné příznaky nákazy, objevující se v dutině ústní, jednalo se zejména o vypadávání zubů bez zjevných příčin, změnu barvy zubů nebo náhlou zvýšenou citlivost dásní.