Nebýt jeho odvahy, mohlo dojít k velké tragédii. Malý chlapec zavolal na tísňovou linku, aby přivolal pomoc své rodině, která se ocitla v nouzi.
V pondělí večer se rozezněl telefon tísňové linky. Na lince se ozval teprve 8letý chlapec, který chtěl přivolat pomoc do jejich domu. Byl velmi odvážný a duchapřítomný. Nevlastní otec se násilně choval k mamince a hrubý byl také na děti. Zatímco matka byla po incidentu zraněná, děti naštěstí neměly viditelné stopy násilí. Svou roli v celé události pravděpodobně sehrál také alkohol.
Nevlastní otec příliš vypil
Muž se před incidentem posilnil alkoholem. Přivolaná policie jej zatkla a nechala strávit noc ve vazbě, teprve poté jej vyslechla. Muž vztáhl ruku na svoji přítelkyni, jež si z incidentu odnesla viditelné šrámy. Dětem nevlastní otec fyzicky neublížil, ale jejich psychika však pravděpodobně utržila rány, se kterými se jen těžko vyrovnává. Policie řeší podobné konflikty velmi často. Pandemie koronaviru zapříčinila, že spolu rodiny tráví více času, ne vždy je to však výhodou.
Odborníci často v souvislosti s pandemií vyslovovali obavy z rozrůstajícího se násilí v blízkých vztazích a také ze sexuálního zneužívání dětí. Právě zavedená opatření totiž mohla poskytnout agresivním členům rodiny větší manévrovací prostor. Oběti domácího násilí se tak často ocitali ve složitější situaci než obvykle. Oficiální statistiky však ukázaly, že se míra domácího násilí příliš nezměnila. Přesto jsou počty oznámení násilí na policii či tísňové linky alarmující a je třeba i nadále o tématu otevřeně hovořit.
Častější dětská přítomnost u konfliktů
Zatímco počet násilných činů se během pandemie podle statistik nezvýšil, vzrostl počet situací, kterým byly přítomny děti. Ty se totiž zdržovaly doma mnohem častěji než obvykle, vzhledem k online výuce a absenci mimoškolních aktivit. Případně se oběti domácího násilí nemohly jen tak sebrat a odejít do bezpečí, protože platila nejrůznější omezení cestování a podobně. Po psychické stránce to tedy bylo mnohem vyčerpávající, pokud to je ještě možné.
Možná se nárůst případů domácího násilí ještě projeví. V současné chvíli sice neplatí žádná zásadní opatření, nicméně situace ve světě je spojená s každodenní nejistotou a nulovým výhledem do budoucna. Lidé jsou frustrovaní a deprimovaní. Často nějakou dobu trvá, než oběť domácí násilí oznámí. Roli v tom pochopitelně hraje nejen strach, ale například také obava ze ztráty bydlení a dalších jistot. Oběti proto činy oznámí až ve chvíli, kdy násilí eskaluje.
Jaké znáte nouzové linky, kam se případně obrátit?