Dlouho dobu byl parťákem, který nejednou nasadil svůj život pro druhé. I přes skvělé výkony jej ale poslali na odpočinek dříve, než bylo v plánu.
V policejním sboru sloužil do ledna 2021, kdy byl zraněn. Ozbrojený podezřelý psa při jejich střetu dvakrát postřelil a musel být hospitalizován. Podstoupil náročnou a riskantní operaci. Přežil, ale veterináři řekli, že se nebude moci vrátit do své práce. Po zranění musel podstoupit ještě několik operací a získal také specializovanou lékařskou péči. Návrat k pronásledování zlých zločinců nepřicházel v úvahu.
Musel odejít do důchodu
Vzhledem k povaze zranění se veterináři i pečovatelé Arla rozhodli, že po letech služby odejde do psího důchodu. Jeho kolegové smutnili, ale za daných okolností to bude to nejlepší, co pro něj mohou udělat. Prioritou všech bylo vidět psa znovu se rozvíjet a uzdravit se. Toho však mohl dosáhnout jen tehdy, pokud bude odpočívat a zdrží se všech policejních aktivit. Nějaký čas musel pes strávit na veterině. Jeho kolegové pro něj přichystali překvapení.
Při propuštění na psa čekali venku, aby jej uctili. Následně zvíře posadili do policejního vozu a odvezli domů, kde na něj čekalo několik policejních aut, strážníků a velký transparent s nápisem „Vítej doma, Arlo“. Pes vyskočil z auta a sklidil velký potlesk. Scéna byla opravdu dojemná a hřejivá. Někteří lidé, kteří viděli video na sociálních sítích, neudrželi své slzy. „Jsou to slzy štěstí pro sladkého Arla. Jsem rád, že je doma a na dobré cestě k uzdravení,“ objevilo se na sítích.
Jak to funguje u nás
Policejní psi slouží také v České republice. Jsou speciálně připraveni k výkonu určitých úkolů, jako je sledování, hledání drog nebo hlídání. Kromě toho hledají také výbušniny nebo oběti na místě katastrofy. Někteří psi pomáhají najít tělo při vyšetřování trestné činnosti. Každé zvíře má svou funkci a nepoužívá se k jinému účelu. V současné době je u české policie asi 700 psů a více než 700 zvířat v jiných službách, jako je armáda, hasiči, celníci nebo pohraniční stráž.
Nejrozšířenějším plemenem je německý ovčák, ale objevují se také labradoři, foxteriéři, bíglové či kokršpanělé. Služební pes pracuje jen omezenou dobu, obvykle je to do věku 8–10 let. Když jeho účinnost a efektivita klesne, jde pes do důchodu a nejčastěji se o něj stará současný psovod. Většina psů, která sloužila u policie nebo jiných složek, se stane vděčným, přátelským a v neposlední řadě dobře vychovaným společníkem. Jsou to opravdu výjimečná zvířata.
Jaký máte názor na využívání zvířat u policie?