Výchova dětí není jednoduchým úkolem. Obzvláště, pokud má být opravdu komplexní a rodiče mají za cíl vychovat chytrého a dobrého člověka.
Spousta rodin se při výchově zaměřuje hlavně na dobré známky ve škole a na mimoškolní aktivity, jako je sport nebo jiné zájmy. Bohužel však příliš často zapomínají, že je třeba věnovat čas také další složce dětského rozvoje a úspěchu. Pravděpodobně jde o něco ještě důležitějšího, než je vzdělání a další aktivity. Každý rodič by se měl snažit vychovávat své děti tak, aby byly dobrými lidmi.
Musíme je učit a ukázat, jak pracovat s emocemi
Pokud chcete vychovat z dětí milé lidi, je nutné je vést k chování, které podporuje pozitivní charakterové vlastnosti, jako je laskavost, empatie nebo štědrost. Emoční inteligence a empatie je jednou z nejzákladnějších vlastností dobrých lidí. Studie ukázaly, že vysoký emocionální kvocient, tedy schopnost porozumět vlastním pocitům a také pocitům druhých lidí, je důležitou součástí životního úspěchu. Je proto důležité s dětmi hovořit o jejich pocitech.
Je třeba děti ujišťovat, že vám na pocitech záleží. Pokud dojde ke konfliktu s kamarády, zkuste své dítě požádat, aby se vžilo do kůže svého kamaráda. Vysvětlete mu, jak zvládat emoce a pracovat pozitivně na řešení. Pochopitelně je také dobré dětem ukázat i vaše pocity a vyjádření emocí. Hovořte s nimi o vašem nitru a projevte svým dětem důvěru. Jen díky tomu se vám pak budou svěřovat se svými pocity a nebudou na ně samy.
Povzbuzujte je často za pozitivní chování
Další důležitou věcí je povzbuzovat v dětech pozitivní chování. Pokud děti někomu nezištně pomohou, pochvalte je, jak dotyčné osobě zlepšily den. Může jít o drobnosti, třeba o objetí nebo malou pomoc. Ukažte dětem, že mohou pracovat jako dobrovolníci nebo pomoci sousedovi či prarodičům. Nezištně a bez nároku na odměnu. Mluvte také o negativních účincích šikany a pomlouvání někoho druhého. Vysvětlete úměrně věku, proč a jak to lidem ubližuje.
Můžete děti určitým způsobem povzbuzovat, aby pro ně byla pomoc druhým samozřejmostí. Pamatujte si však jednu důležitou věc, nesmíte je odměňovat za každý dobrý skutek. V takovém případě by si je spojovaly s nějakým darem. Naučte děti, že odměnou je dobrý pocit z pomoci. Jako samozřejmost se jeví naučit děti děkovat a prosit. Dále také mluvit k lidem zdvořile, pozdravit a znát základy slušného chování u stolu.
Nejlépe se učí nápodobou dospělých
Děti se nejlépe učí pozorováním dospělých. Pokud chcete, aby děkovali a prosili, musíte to dělat také. Jestli je chcete naučit pozdravit, musíte zdravit také. Stejné je to s pravidly stolování a s pomocí druhým. Naučte je také vděku za jídlo či za dárky. I v tom jděte příkladem a neberte vše jako samozřejmost. Zvažte svůj vlastní způsob mluvení, jednání a myšlení. Snažte se s dítětem hovořit přátelsky a zdvořilým tónem. Přesto všechno však dětem nastavte hranice.
Děti potřebují také dostat zodpovědnost. Pochopitelně úměrně svému věku. Mohou prostírat stůl, utírat nádobí, vynášet odpadky. Později zametat, vytírat, nebo připravovat snídani pro celou rodinu. Vzbuďte v nich pocit hrdosti sami na sebe. I to jim pomůže být šťastnější. Za každou práci, kterou udělají, jim nezapomeňte náležitě poděkovat a pokud vykonají i něco navíc, odměňte je něčím, co mají rády.
Jak vychováváte své děti?