Elektronika na každém rohu by se mohla stát jednou z největších hrozeb pro nejmladší generaci. Hrozí jim totiž závislost spojená se zdravotními komplikacemi.
V dnešní době je elektronika nezbytnou součástí drtivé většiny lidstva. Závislost na přenosných krabičkách je enormní a hrozí, že se kvůli nim ovlivní správný vývoj nejmladší generace. Děti tráví před obrazovkami několikanásobek času, než bylo uznáno za přijatelné. Místo 2 hodin dokáží u elektroniky vydržet klidně i 7 hodin denně. I děti okolo 5 let už navíc mají stálý přístup k serveru. Toto počínání však silně ovlivňuje jejich vývoj.
Vývojová opoždění u dětí jsou již běžná
Nadměrné vystavování mozku malých dětí telefonům vede k jeho opoždění. Stalo se také běžným, že děti mají sníženou kontrolu nad sebekázní a jsou nebezpečně impulzivní. Populace zaznamenává výrazné opoždění ve fyzickém i psychickém vývinu u všech dětí, které byly od mala vystaveny elektronice. Tito školáčci jsou často ve velké nevýhodě, protože oproti ostatním nemají tak vyvinuté myšlení, ani fyzické schopnosti.
Velmi rychle na nich vzniká závislost
Ať už se jedná o telefon nebo tablet, děti na něm dokážou strávit hodiny v kuse. Obzvláště, když jsou na tato zařízení zvyklá od útlého věku, nedokáží si bez nich po chvíli představit ani den. Mnoho rodičů poté zalituje chvil, kdy svému dítku dalo do ruky telefon, aby měli na hodinku klid. Ratolesti totiž často přestane zajímat cokoli jiného. Když se to poté snaží otec s matkou napravit, je mnohdy pozdě a je pro ně obtížné se svým školáčkem vůbec navázat řeč.
Jakmile se ratolest takto izoluje od světa, často se poté stane, že se u něj rozvine fobie spojená se socializováním. Bohužel není výjimkou, když se u dítěte později diagnostikují psychické poruchy v podobě autismu, bipolární poruchy, psychózy a dalších. Jejich život je tak navždy poznamenán dobou, ve které nebyli uchráněni před vlivem elektroniky.
Obezitou si mohou výrazně zkrátit život
Bohužel je tomu tak. Děti nemají žádnou motivaci pro pohyb a dny tráví za obrazovkami. To se na valnou většinu z nich nějak negativně podepíše. Nejčastější jsou případy obezity, která se ve 21. století u dětí velmi rozmohla. Dalším závažným problémem jsou vážné deformace obratlů dětí. Když se totiž věčně rozvalují na židličce a hrají videohry, jejich páteř chřadne a nevyvíjí se správným způsobem, protože nemají dostatek pohybu.
Čím dál častější jsou i případy dětské cukrovky a mrtvic u teprve vyvíjejících se dětí. Mnozí pediatři radí děti co nejvíce prohánět po čerstvém vzduchu, aby měli nějaký pohyb a elektronika tak neměla vliv na jejich zdravý vývoj. Není také na škodu si hlídat váhu ratolestí a v případě, že by se potomek dostal do rizikové váhové kategorie, neváhejte s ním navštívit výživového poradce, dokud je čas.
Přes noc pod peřinou na telefonech
Dnes i 7leté dítko má svůj vlastní telefon. Jen málo rodičů zavádí pravidla tak, aby jej nemělo přes noc u sebe. Je to však velká chyba, jelikož děti jen málokdy odolají touze na něm ponocovat. Stává se tak pro ně běžným, že jsou zvyklé do noci hrát hry a přes den se nemohou pořádně soustředit kvůli únavě. Vznikají tím u nich již v raném věku spánkové poruchy, kterých se později jen stěží zbavují.
Kolik hodin tráví denně na telefonu vaše dítě?