Britská kauza malého Farouka a jeho matky obletěla celý svět. Chlapec se proslavil v modelingu, díky svým dlouhým vlasům. Škola jej však nutí si je nechat ostříhat.
Chlapec jménem Farouk James žije v Londýně v Anglii a není to jen tak ledajaké obyčejné dítě. Již ve svých 8 letech se objevil na obálkách několika časopisů jako model a účastnil se módních přehlídek po celém světě. Díky svým dlouhým kudrnatým vlasům se skutečně proslavil. Bujná hříva je jeho poznávacím znamením, ale Farouk už kvůli ní čelil mnoha problémům. Nejméně tři střední školy mu odpověděli, že k nim může nastoupit jen tehdy, když si ostříhá své vlasy.
Rozpor mezi veřejností a úřady
Na internetu se mu dostalo mnoha pozitivních ohlasů a pochval. V roce 2020 začal Farouk se svou matkou bojovat za přijetí ve vzdělávacím systému. Ani jeden z nich s ostříháním vlasů nesouhlasil. Zahájili kampaň na podporu dlouhovlasých chlapců s úmyslem zaslat petici Gavinu Williamsonovi, britskému ministru školství. Matka Farouka usilovně pracuje také na podpoře modelingové kariéry chlapce, který zůstává stále hrdý na své dlouhé husté vlasy.
Tento problém se však nevyskytl pouze ve Velké Británii, ale i v jiných zemích světa. Podle televizní sítě CBS se Kalifornie v červenci 2019 stala prvním státem v USA, který oficiálně zakázal diskriminaci černošských studentů a zaměstnanců na základě jejich přirozeného účesu. Tento zákon se nazývá CROWN Act a pojednává o vytvoření respektujícího a otevřeného světa pro přírodní vlasy jakýkoliv ras. Brzy Kalifornii následovali také newyorští zákonodárci.
Podpůrné kampaně mířící na délku vlasů
Britská strana zelených vedla kampaň na podporu dlouhovlasých chlapců a bojovala proti rozhodnutí škol. Jednačtyřicetiletá matka řekla deníku The Independent, že škola jedná předpojatě a také pod praporem sexismu, když trvá na tom, aby si chlapci stříhali vlasy nakrátko. Od začátku kampaně se jí ozvaly i další matky synů, kteří utrpěli trauma, když byli nuceni ostříhat si vlasy, aby mohli pokračovat ve svém vzdělávání.
Podle rodičů byla střední škola pro jejich syny už tak dost stresující a diskriminace jejich vlasů to jen zhoršila. Matka Farouka říká: „Ve spravedlivém světě se lidé posuzují podle charakteru, nikoli podle vzhledu.“ Navzdory její usilovné práci se však školy drží svých přísných pevných pravidel. Deníku The Mirror řekla, že své dítě zapíše jako nebinárního studenta, zkrátka hledala skulinu. Snažila se syna připravit i na možnost ostříhání vlasů.
Obrovská míra solidarity a podpory
Farouk však říká, že raději nebude chodit do školy, protože by se ze stříhání kštice psychicky zhroutil. Do května 2021 nasbírala petice na podporu dlouhovlasých chlapců více než 7 300 podpisů. V lednu 2021 se Farouk více zapojil a objevil se na obálce časopisu Bahia Kids. Jeho opticky velká hlava vyplňovala téměř celou titulní stranu. Vedle fotografie byl popisek „Moje vlasy, moje pravidla“. Na sociálních sítích si chlapec získal obrovské množství fanoušků.
Neustále tam přibývají nové příspěvky. Na nedávné fotce z května 2021 pózuje Farouk s dalším dlouhovlasým kudrnatým modelem v Londýně a oba vypadají velmi spokojeně. Chlapec se nadále objevuje v různých módních kampaních, a přestože mu vlasy působí jisté potíže, tak si je nehodlá ostříhat. Staly se základem jeho modelingové kariéry a inspirovaly i další děti, aby přijaly svou přirozenou krásu a byly na ni hrdé.
Jaký máte názor na přístup britského ministerstva školství?