V nigerijském městě Lagos jsou něco jako celebrity. Všichni o nich vědí a všichni se u nich zastavují. Narodili se jako dvojčata, ale jeden z nich má černou pleť, druhý je bílý.
Narodili se jen pár minut po sobě. Přestože jsou David a Daniel jednovaječná dvojčata, nemohou si být méně podobní. Náhodní kolemjdoucí se jejich matky vyptávají, zda jsou obě děti doopravdy její, a ve svém městě se stali tak trochu celebritami. Zatímco Daniel má, stejně jako jeho rodiče i starší sestra, tmavou pleť a černé vlasy, David je bílý a má zlaté vlasy. Oba dva však mají úplně stejné uhrančivě hnědé oči.
Matka po porodu nevěřila vlastním očím
Třicetiletá maminka Stacy a její o osm let starší manžel Babajide milují svá dvoubarevná batolata nadevše, stejně jako jejich o čtyři roky starší sestra. Stacy ale se smíchem uvádí, že kdykoliv vykročí se svými syny na ulici, všude přitahují pozornost.
„Když jsem venku, neustále musím odpovídat na otázky. Lidé mi říkají: Promiňte, madam, které z dětí je vaše?“ vypráví maminka Stacy. „Odpovídám jim, že jsou moji oba, a lidé se na mě dívají, jako bych si z nich dělala legraci.“ Šťastná matka ale přiznává, že i ji samotnou překvapilo, že jedno z dvojčat má bílou pleť.
„Doktor mi jen řekl, že mé děti nejsou identické, to jsem ale netušila, co od toho můžu čekat,“ vzpomíná pobaveně na první chvíle po porodu svých dvou krásných dětí. „Pak jsem ale uviděla, že mají jinou barvu vlasů, a dokonce i pleti. Nemohla jsem tomu uvěřit, a tak se nedivím, že jsou ostatní tak šokovaní,“ říká.
Extrémně vzácná genetická porucha
Narození neobvyklých dvojčat překvapilo i personál nemocnice. Většina z nich nikdy nic podobného neviděla, a tak se u jejího lůžka pravidelně objevovali lékaři i sestry, aby se na neobvyklá dvojčata podívali na vlastní oči.
Malý David se narodil se narodil s velmi vzácnou genetickou poruchou zvanou částečný okulokutánní albinismus, který se vyskytuje ročně zhruba u každého z 20 tisíc nově narozených dětí. Údaje o takto narozených dvojčatech dokonce vůbec nejsou k dispozici, ačkoliv podobné případy už se vyskytly v Nizozemsku, Mosambiku a v USA. Celkově se ale jedná o jednotky případů.
Albinismus je způsoben vadnými geny, které se obvykle dědí v rodičovské linii. To znamená, že albín se narodí jen v rodině, kde se už předtím nějaký další albín vyskytl. Jestliže jsou nositeli tohoto genu oba rodiče, existuje šance jedna ku čtyřem, že jejich dítě tuto anomálii zdědí, a jedna ku dvěma, že se stane přenašečem – tedy že sám albín nebude, ale přenese vadný gen na další generace.
Jakým způsobem pracujete s odlišnostmi svých ratolestí?