Přezdívá se mu „pandí chlapec“. Mateřská znaménka pokrývají 80 procent jeho kůže

Dnes tříletý Artyom Petrosyan se narodil s rozsáhlými mateřskými znaménky, jež kryjí neuvěřitelných 80 % jeho těla. Kvůli svému vzhledu získal přezdívku „pandí chlapec“.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Mariam Petrosyan a Taron Aristakesyan
                   

Jen v České republice se každoročně narodí okolo 110 tisíc dětí. Vrozené vady (ať již závažné, nebo lékařsky nevýznamné) má poté okolo 4 % z nich. Obecně nejčastější vrozenou vadou jsou různé srdeční vady nebo rozštěpy. Narození dítěte s vrozeným melanocytárním névem čili s vrozeným mateřským znaménkem je poté velmi vzácné. Přesto se takové případy čas od času vyskytnou a většinou vzbudí značnou pozornost. Nejinak tomu bylo v případě Artyoma Petrosyana, který se narodil se znaménky, jež pokrývají 80 % jeho těla.

Chlapcův stav se dozvěděli až po jeho narození

Malý Artyom Petrosyan se do povědomí veřejnosti dostal bezprostředně po svém narození v roce 2019, a sice kvůli svému netradičnímu vzhledu. Chlapec se totiž narodil s takzvanými vrozenými melanocytárními névy čili mateřskými znaménky, která pokrývají neuvěřitelných 80 % jeho těla. Chlapcovi rodiče, Mariam Petrosyan (27 let) a Taron Aristakesyan (28 let) z Jerevanu v Arménii, byli po jeho narození v naprostém šoku. Během těhotenství totiž nic nenaznačovalo, že by něco mělo být v nepořádku.

Kromě extrémního pokrytí vrozenými mateřskými znaménky, se Artyom potýkal ještě s rozštěpem páteře. Ten lékaři operovali ihned po chlapcově narození. Operace zabrala přibližně devadesát minut, ovšem trvalo ještě dalších pět dní, než se chlapcův stav zlepšil natolik, že ho mohli jeho rodiče navštívit. Předtím, než lékaři Mariam a Tarona za jejich synem pustili, je obeznámili s jeho nevyzpytatelným zdravotním stavem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vrozené melanocytární névy se ve větším počtu vyskytují pouze velmi vzácně

Vzhledem k tomu, že mateřská znaménka pokrývala i chlapcův obličej, konkrétně oblast očí, snažili se lékaři připravit rodiče na alternativu, že je malý Artyom nebude moci otevřít. Další ranou byla pro manžele informace o extrémně vysokém riziku rozvoje melanomu, které je spojeno s množstvím vrozených mateřských znamének. Ovšem asi nejhorší zprávou, bylo zjištění, že mateřská znaménka pokrývají i chlapcův mozek a vyvolávají občasné záchvaty.

Lékaři rodiče vybídli k odložení chlapce do ústavu

V souvislosti s poskytnutými informacemi lékaři nabídli rodičům možnost se svého syna zříci. Vzhledem k náročnosti péče o novorozence, později o dítě, jim proto navrhli možnost odložit ho do ústavu. Ovšem tento krok Mariam i Taron důrazně odmítli, a naopak trvali na tom, aby mohli se svým synem odejít domů. Tam na malého Artyoma čekali ještě jeho dva starší bratři Narek a Artur. Ačkoliv byli zprvu překvapeni bratrovým vzhledem, rychle se s touto skutečností sžili a svého sourozence bez výhrad přijali.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Artyom Aristakesyan (@baby.boypanda)

Bohužel všeobecného přijetí ze strany společnosti se dnes tříletý Artyom nikdy nedočkal. Stále se za ním někteří lidé otáčí ať již ze zvědavosti, nebo s opovržením. Naštěstí má chlapec milující rodinu, která za ním stojí v každé situaci. Aby poukázali na skutečnosti, že i nadměrný výskyt mateřských znamének může být krásný, založili manželé svému synovi profil na sociální síti Instagram. Zde zveřejňují fotografie a videa malého Artyoma, kterého označují za „dar od Boha“.

Jaké překvapení jste zažili po narození svého potomka vy?

Zdroj: TheSun, TheEpochTimes

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články