Rodina se jí zřekla, protože se provdala za muže černé pleti. S manželem ale žijí šťastně už 70 let

Když se poznali, byli mladí a plní ideálů. Poté, co svůj vztah legalizovali, se ovšem setkali s opovržením a nepochopením. I přes všechny krize oslavili 70 let od své svatby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někdy je pouto mezi dvěma jedinci natolik silné, až se zrodí láska trvající dlouhá desetiletí – a to i přesto, že se jedná o vztah navzdory běžným zvyklostem společnosti. Těžkosti, které zažívaly některé páry ještě v polovině minulého století, si dokážete představit jen stěží. I když zůstat spolu bylo bolestivé a často je to vyčlenilo ze společnosti, jejich láska přetrvala.

Láska, která předčí i ty z románů

Životní příběh Jakea a Mary Jacobsových dojme nejednoho z vás. Manželé, jimž je dnes přes devadesát let, se poznali ve čtyřicátých letech minulého století. Mary je běloška, která se narodila v Lancashiru ve Velké Británii a pocházela z dobře situované měšťanské rodiny. Jake, který je černoch, přijel do Anglie z Republiky Trinidad a Tobago, aby se cvičil u letectva. Pár se poznal na technické univerzitě, kterou oba během války navštěvovali.

Zpočátku si jen povídali – Jake Mary zaujal svými znalostmi Shakespeara, ovšem vše se záhy změnilo. Nezávazné povídání přerostlo v první rande, to však tehdejší společnost pobouřilo. Jedna obyvatelka města, která je na společném pikniku viděla, považovala za svoji povinnost nahlásit dívčinu otci, čeho byla svědkem. Mary se dočkala obsáhlého „kázání“ a pod pohrůžkou trestu jí bylo zakázáno se s Jakem stýkat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mladý černoch se ale záhy vrátil zpět do své domoviny, proto si rodiče Mary oddychli. Úleva však netrvala dlouho – pár si začal psát dopisy, což jim vydrželo několik dlouhých let. Když válka skončila, přijel Jake opět do Anglie a požádal Mary, které bylo tehdy 19 let, o ruku. Dívka souhlasila, ale obávala se reakce své rodiny. Jakmile novinu přednesla rodičům, bez váhání ji vydědili. V tehdejší společnosti bylo totiž nepřijatelné, aby si běloška vzala černocha.

Manželi jsou déle než sedmdesát let

Poté, co rodiče Mary vyhodili z domu, odjela se svým snoubencem z města. Na jejich malou svatbu, která se konala 27. dubna 1948, nepřijel nikdo z rodiny. Mary byla zamilovaná a svým rodičům jejich rozhodnutí vyčítala – v tu chvíli ji ale vůbec nenapadlo, že zbytek společnosti bude smýšlet stejně. Přestěhovali se do Birminghamu, ale i zde Jake čelil projevům rasové nenávisti. Mary se musela vypořádat s opovržením a vyloučením ze společnosti.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Lauren Joy Fleishman (@laurenfleishman)

Kromě toho měli mladí manželé problém sehnat místo k životu, protože nikdo nechtěl pronajmout byt černochovi. Útěkem z kruté reality pro ně byly pouze chvíle strávené o samotě. Když Mary otěhotněla, oba se na společného potomka těšili. Ovšem vinou dlouhodobého stresu Mary v osmém měsíci porodila mrtvé dítě. Pro manžele to byla další z mnoha krutých ran osudu. Kvůli hlubokému traumatu již žádné další děti neměli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I přes všechny těžkosti neztráceli víru ve svoji lásku. Po několika dlouhých a bolestivých letech se na ně usmálo štěstí. Mary získala práci jako učitelka, zakrátko povýšila na asistentku ředitele jedné z tamních škol. Jake získal práci na poště. Oba se seznámili s novými přáteli a Mary se dokonce usmířila se svojí rodinou (ačkoliv ta jejího manžela nikdy neschválila). V současné chvíli žijí manželé poblíž Birminghamu a letos oslaví 74. výročí své svatby.

Jaký byl váš nejdéle trvající partnerský vztah?

Zdroj: Newsner, Time, Slate

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články