Muži jsou křehká stvoření, ukazují výzkumy. Po rozchodu se zpravidla cítí ublížení více než ženy

Odborníci a psychologové se pustili do zkoumání chování pánů během problémů ve vztahu. Publikované závěry překvapí nejednoho člověka.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Milostné problémy a rozchody zamávají s kdekým. Obecně je však společností vnímáno, že na povztahové problémy trpívá spíše něžné pohlaví. Skupina odborníků však nedávno zjistila, že to nemusí být tak úplně pravda. Muži se mohou po rozchodu cítit ještě zdrceněji než jejich bývalé drahé polovičky. Mužské pohlaví je také v mnoha ohledech emotivnější. Zvláště když přijde na diskuzi o srdcových záležitostech a lásce. Všechny tyto poznatky jsou součástí vztahové studie, kterou vytvořili a publikovali psychologové.

Online diskuzní fóra

Zjištění týkající se pánské citlivosti vzbudilo u veřejnosti podstatnou zvědavost. Rozhodli jsme se do zprávy nahlédnout a představit vám její nejzajímavější body. První zajímavá informace se týká internetových poraden. Když si muž neví ve vztahu rady, jednoduše položí svůj dotaz v online diskuzním fóru. Jedním takovým je například fórum Reddit. Tam ve vztahové rubrice zveřejnilo svou otázku neuvěřitelných sto osmdesát čtyři tisíc uživatelů. Byl proto zjištěn přesný poměr mezi pohlavími žadatelů o pomoc.

iZdroj fotografie: Pexels

Pětapadesát procent tvořili muži, zatímco zbylých pětačtyřicet ženy. Z toho vyplývá jasná většina. Odhaleno bylo také nejčastější téma pokládaných dotazů. Šlo právě o bolesti srdce po rozchodu a vztahové problémy. Dále se na fóru diskutovalo o časovém rozvrhu v partnerství, osobních vlastnostech, intimitě a problémech s intimitou. Klíčových prvkem, proč pánové volí tento způsob pomoci a komunikace, je právě anonymita. Poskytuje jim pomyslný ochranný plášť, pod kterým mohou svobodně vyjádřit své emoce a pocity.

Kluci nepláčou

Za tento strach z odhalení nese vinu zastaralý stereotyp. Každý už alespoň jednou slyšel tvrzení, že kluci nepláčou. Tato ubohá věta negativně ovlivňuje každou mužskou generaci a způsob, jakým se muži vyrovnávají s emocemi. Jeden z uživatelů Redditu se k této problematice vyjádřil: „Kluci nemají vyjadřovat smutek nebo být rozrušení, takže si to obvykle necháváme pro sebe, protože musíme. Nikdo z našich přátel nechce slyšet, jak moc je to na nic a že bychom si přáli, abychom udělali věci jinak.“

iZdroj fotografie: Pexels

Jednoduše anonymní pohodlná a široce přístupná povaha online prostoru umožnila pánům obnažit svou duši. Něžné ženské pohlaví naopak vyhledává osobní pomoc. Často docházejí na terapie nebo se alespoň svěřují svému okolí.

Mužské vyjadřování je v souvislosti se zlomeným srdcem mnohem emotivnější než to ženské. Možná se vám z tohoto tvrzení nadzvedlo obočí, ale je to tak. Muži záživněji diskutují o randění, večírcích a osobních problémech. Dámy častěji hovoří o svých obavách ze špatného chování, o financích, vzdálenosti a domácích pracích.

Téma zlomené srdce

Hlavní autorka studie Charlotte Entwistle uvedla: „Skutečnost, že téma zlomeného srdce bylo častěji diskutováno muži, zdůrazňuje, jak jsou muži přinejmenším stejně emocionálně zasaženi problémy ve vztahu jako ženy.“ Odborníci také vypozorovali, že většina zástupců mužského pohlaví vyhledala pomoc, už když se jejich problém nacházel v počáteční fázi. Ženy mají naopak tendenci začít řešit své problémy až tehdy, když jsou na pokraji vážné krize. Pánové jsou také ve vztazích jistější než ženy.

iZdroj fotografie: Pexels

Velmi se liší také jazyk, jenž používají jednotlivá pohlaví. Psychologové odhalili určité vzorce. Ženy údajně používají slova více zaměřená na sebe a svou osobu. Jejich příspěvky také obsahují více negativních emocí. To vede k domněnce, že dámy se většinou nacházejí ve stavu zaujaté oddanosti. Tento styl oddanosti se vyznačuje pochybnostmi o sobě samých, nejistotou a úzkostmi. Muži se naopak zaměřují na slova v první osobě množného čísla a zároveň ve spojení s afiliačními slovy a pozitivními emocemi.

Bezpečná oddanost

Mezi znaky, které odpovídají bezpečnému stavu oddanosti, patří rozhodně důvěra a pozitivní emoce ve vztahu. Důležité je však poznamenat, že uživatelé, kteří byli identifikováni se svým odmítavým přístupem k partnerovi či partnerce, tedy ti, kteří si vztahů neváží, byli většinou zástupci mužského pohlaví. Odborníci doufají, že všechna tato zjištění napraví určité stigma vůči pánům. Vedoucí celého výzkumu, Dr. Ryan Boyd, se domnívá, že studie zpochybnila běžné představy o rozdílech mezi pohlavími v souvislosti s heterosexuálními vztahy.

iZdroj fotografie: Pexels

V jednom rozhovoru uvedl: „Když odstraníte tradiční společenská stigmata vůči mužům za to, že vyhledávají pomoc a sdílejí své emoce, zdá se, že investují do překonávání těžkých období ve svých vztazích stejně jako ženy.“ Toť slova významného odborníka. Vypadá to, že se hlavním cílem této kampaně bylo změnit pohled na mužství. Ukázat pánům, že není žádná ostuda projevit své emoce. Jednoduše prolomit staré stereotypní ledy a umožnit opravdu každému ukázat, co skutečně cítí.

Co si myslíte o závěrech studie?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články