Holčička vhodila do klobouku pouličního hudebníka peníze. Kdyby přihlížející věděli, co dívka svým činem způsobí, učinili by tak dávno sami

Hudebníci hrající za drobné částky na ulici jsou široké veřejnosti již celkem známí. Ovšem na představení, které zahájil hráč na basu, kolemjdoucí jen tak nezapomenou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vystoupení pouličních hudebníků nejsou v tuzemsku příliš rozšířená, avšak úplně neznámá také nejsou. V zahraničí jsou nicméně častější. Lidé běžně vhazují drobné mince do připravených klobouků, které hudebníci položí před sebe na zem, a poté se těší z poskytnutého hudebního zážitku. Na jeden takový se těšila i přibližně desetiletá dívka, jež do klobouku pouličního umělce s basou vhodila minci. Ovšem spustila tím něco, co nikdo neočekával.

Dívka vhodila do klobouku minci a nestačila se divit

Video, které celou situaci zachycuje, se krátce po svém zveřejnění na internetovém serveru YouTube stalo virálním – zhlédlo ho téměř devadesát milionů diváků. V úvodu videa je natočena zhruba desetiletá dívka, jak vhazuje minci do klobouku pouličního umělce s basou. Ten stojí bez hnutí na španělském náměstí a čeká. Jakmile mince „cinkne“ v klobouku, chopí se smyčce a začne zvolna hrát. Dívka mezitím trochu ustupuje do pozadí a poslouchá příjemnou melodii.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po chvíli hrál na ulici celý symfonický orchestr a společně s ním zpíval sbor

Ovšem krátce poté, co basista rozezvučí svůj nástroj, se stane něco nečekaného. Z davu vystoupí žena s violoncellem a přidá se k jeho vystoupení. Podle tónů, které oba nástroje vyluzují, je již každému zřejmé, že ona skladba je Óda na radost, kterou upravil a zhudebnil Ludwig van Beethoven jako čtvrtou a závěrečnou větu své Deváté symfonie. To ovšem ještě není vše. O malou chvíli později se ke dvojici hudebníků přidají další – tentokrát hráči na violy a na fagot.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Skladbu Óda na radost proslavil zejména Ludwig van Beethoven

Pouliční vystoupení začalo během svého trvání přitahovat čím dál tím více diváků, kteří se zájmem poslouchají improvizovaný koncert. Hudebníci byli natolik dobří, že si je přišli poslechnout i lidé, kteří dosud seděli v nedaleké kavárně. Spolu s přibývajícími posluchači ale dorazili i další členové orchestru, dirigent a sboristé. Během několika málo minut se španělské ulice rozezvučily dokonalým provedením oblíbené skladby. Ke zpěvu sboru se spontánně přidávali i někteří z diváků.  

Celé vystoupení bylo předem pečlivě naplánováno

Poté, co představení skončilo, následoval bouřlivý potlesk. Lidem se v očích zračilo nadšení, úžas a fascinace proběhlým koncertem. Všichni zúčastnění věřili, že se stali svědky něčeho mimořádného – a měli (a zároveň neměli) pravdu. Celý koncert byl totiž pečlivě naplánován, přičemž se jednalo o tzv. flashmob. Flashmob se dá definovat jako okamžitá zábavná akce, které se účastní více lidí na předem domluveném místě v předem domluvený čas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tak zvaný flashmob je nejčastěji taneční vystoupení předem domluvené skupiny lidí

V tomto případě se jednalo o členy Vallés Symphony Orchestra a sborů Lieder, Amics de l’Ópera a Coral Belles Arts. Celé vystoupení, na němž se podílelo více než 100 umělců, poté iniciovala španělská společnost poskytující finanční služby Banco de Sabadell v rámci kampaně ke svému 130. výročí Som Sabadell (lze přeložit jako My jsme Sabadell). Ačkoliv fakt, že se jedná o reklamní kampaň, může někomu zážitek trochu zkazit, stále se jedná o pozoruhodné vystoupení, které si zaslouží pozornost.

Pokud jste byli někdy účastníky tzv. flashmob, jak na vás vystoupení působilo?

Zdroj: Banco Sabadell

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články