Svatby jsou běžně protkány mnoha tradicemi a rituály. Lidé si je předávají z generace na generaci a v každém koutu světa se lehce liší.
Jedním z nejdůležitějších a nejčastějších tradičních rituálů během svatebního obřadu, je výměna snubních prstenů mezi partnery. Mnozí snoubenci však ani netuší, co vlastně snubní prsteny znamenají a kdy se staly součástí svatebního obřadu. Jde o velmi starou tradici a její přesné historické určení není známé. Jisté však je, že tradice se rozšířila už ve starověkém Egyptě i Řecku.
Symbol souhlasu rodiny
Již ve starověku ke svatbě patřily snubní prsteny. Ty však měly jiný tvar, než je tomu nyní. Nebyly kovové, ale tkané z rákosu. Je tedy jasné, že jejich životnost byla krátká a sloužili jen jako symbol souhlasu klanů se sňatkem. Bohaté rodiny však již tehdy začaly používat kovové prsteny, které si mohly dovolit díky svému bohatství. Bohatí Římané tak měli kovové prsteny. Nepředával si je však ženich s nevěstou. Tehdy je ženich daroval rodičům nevěsty. Žena se totiž v té době nemohla rozhodovat o tom, kdo se stane jejím chotěm.
Ženicha vybíral své dceři zpravidla otec. Až později nosily ženy snubní prsten na znamení, že patří manželovi. Na prstenu byly z toho důvodu vyryté iniciály, aby každý věděl, čí je žena majetek. Muži takové prsteny nenosili. V té době se totiž žilo v domnění, že muži na rozdíl od žen, jsou svobodnými občany. Také na východě začali lidé tuto tradici dodržovat. Mohli je však mít jen bohatí. Východní muži nevybírali jen prsteny, ale také zvláštní hádanky a určité mechanismy. Pokud ženich dal své ženě prsten, ona ho už nemohla sama odstranit.
Připoutání ženy k muži
V minulosti tedy prsten znamenal hlavně to, že žena je zaneprázdněná a zadaná, tedy připoutaná k jednomu muži. Postupem času však snubní prsteny začaly vyjadřovat jen romantické symboly. Staly se spíše známkou lásky a také jisté harmonie. Ještě před 150 lety však prsten nosily opravdu jen ženy. Až ve dvacátém století začali snubní prsteny nosit také muži. Během válek pak prsten mužům připomínal, že na něj doma čeká milující manželka, často s několika dětmi. Bylo tak pro ně jednodušší přežít v odloučení a boji.
Význam snubních prstenů se měnil. Obyvatelé starověkého Egypta uctívali boha Slunce, tvar prstenu tak pro ně byl symbolem nekonečna, božstva a dokonalosti. Byl známkou požehnání vztahu z nebes a věčného spojení. Staří Řekové zase věřili, že na každém prstu je zvláštní nerv, proto na ně nasazovali prsteny. Věřili, že se tak mezi manžely naváže zvláštní pouto. Součástí svatebního obřadu se prsteny staly v době rozšíření křesťanství. Dodnes se používají jako symbol uzavření manželství. Často jsou na nich data svateb, iniciály partnerů a další věci.
Co pro vás znamená snubní prsten?