Skutečné důvody rozvodů se liší od těch veřejnosti prezentovaných. Studie vyjevily, co statistiky neukazují

Stejně jako se vyvíjí lidská společnost, tak se mění i příčiny rozvodů současných manželství. V dnešní době se tak páry nejčastěji rozvádí z jiných důvodů než dříve.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Unsplash
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Dalších 13 fotografií
Dalších 13 fotografií
                   

Během posledních několika desetiletí roste počet rozvodů doslova raketovým tempem. Ve většině států se tak rozvody staly běžnou normou a již delší dobu nejsou považovány za společenské stigma. Jen v České republice se v roce 2020 rozvedlo téměř 22 tisíc manželství, což odpovídá úrovni rozvodovosti téměř 41 %. Důvody tohoto způsobu ukončení manželství se nicméně během uplynulých let výrazně proměnily, což souvisí především s celospolečenským vývojem.

Nejčastější důvody rozvodů v České republice

I přesto, že v průběhu koronavirové pandemie míra rozvodovosti o něco poklesla, Česká republika se stále drží na špičce žebříčku rozvodovosti, který je pravidelně sestavovaný pro celou Evropu. Konkrétně se tuzemsko nachází na sedmém místě (výše jsou jen Lotyšsko, Litva, Dánsko, Švédsko, Estonsko a Finsko). Podle statistik jsou nejčastější důvody rozvodů v našich končinách následující – vzájemné odcizení, nevěra, finanční problémy a nerealistická očekávání od vztahu.

Výsledky studií, které prováděli psychologové a sociologové po celém světě s výše uvedenými důvody korespondují. Studie rovněž doplňují, že průměrné manželství trvá v současnosti v průměru 7 až 10 let a častěji žádají o jeho ukončení ženy (s muži v poměru 2 : 1). Jako důvod je nejčastěji uváděna vyšší citlivost a vnímavost něžného pohlaví k nejrůznějším partnerským problémům.

Proměna společnosti ovlivnila důvody ukončení manželství

Ruku v ruce se zlepšujícími se sociálními a ekonomickými životními podmínkami (ve srovnání s minulým stoletím a dříve) se prodlužuje i očekávaná průměrná délka života. Jen v České republice se za posledních 80 let zvýšila téměř o 30 let. S prodlužující se nadějí na dožití mají páry více času na to se odcizit a zaměřit se na jiné životní cíle, kterých chtějí dosáhnout. Z toho důvodu se po určité době jednoduše rozvádí a opětovně se berou s někým jiným. Tento trend dal vzniknout pojmu sériová monogamie.

Ačkoliv je společnost mnohem otevřenější a liberálnější i vůči netradičním druhům partnerských svazků (kupříkladu vůči dnes hojně diskutované polyamorii), většina lidí stále tíhne k monogamii. Z toho důvodu za svůj život vstupují do několika monogamních svazků – manželství. V soudobé společnosti mají lidé rovněž výrazně více možností k seznámení. Dříve byla manželství domlouvána prostřednictvím rodinných příslušníků, dnes existuje přehršel seznamovacích aplikací, kde se mohou potkat lidé takřka z celého světa.

Jednotlivci jsou náročnější a ekonomicky soběstační

Dalším skutečným důvodem současných rozvodů je i výrazně lepší ekonomická situace jednotlivce. Manželství uzavíraná v minulosti byla často vytvářena z čistě ekonomických důvodů. Lidé jednoduše potřebovali rodinu k holému přežití. To ovšem nyní neplatí. V soudobé společnosti se jednotlivec uplatní stejně dobře, jako dříve rodina – navíc, výdělečně činní a tudíž ekonomicky soběstační se stali muži i ženy. Zejména ženy tedy nepotřebují setrvávat v nefunkčním svazku jen pro to, aby se vyhnuly finanční tísni.

S rozvojem blahobytu, který doposud provázel celé 21. století, se lidé postupně stali náročnějšími a kritičtějšími jak k sobě, tak ke svým partnerům. Důvodem některých rozvodů je proto i touha po partnerovi, který druhého inspiruje a rozvíjí. Rovněž je na vině vysoký podíl volného času. Dříve se lidé vídali sporadicky, protože prakticky celý jejich den byl vyplněn prací. Dnes mají mnohem více možností, jak mohou čas trávit se svým partnerem, což dává vzniknout většímu prostoru pro konflikty a rozchod zájmů.

Láska je mentální proces nikoliv emoce

Udržet manželství je v dnešní době tedy mnohem těžší, než tomu bylo dříve, kdy lidé takřka neměli na vybranou. Na partnery jsou kladeny vysoké nároky na jejich vlastní zodpovědnost, díky níž ze vztahu, který prochází krizí, neodejdou bez vynaložení jakéhokoliv úsilí na jeho záchranu. Důležité je si nejprve uvědomit, že láska není emoce (což bylo vyvráceno neurovědeckými poznatky), ale je to mentální proces, který je emocemi podporovaný. Není tedy možné ji chápat tak, že buď je, nebo není, ale musí se o ni pečovat.

Pro udržení funkčního vztahu (nebo opravení jeho „chyb“) je důležité sdílení a komunikace s partnerem. Pokud s ní máte ve vztahu problém, z počátku může trochu váznout, ale s postupem času bude stále snazší. Rovněž je důležité trávit čas společně, tedy i bez přátel a mimo ložnici. V případě, že vztah prochází krizí z důvodu nerealistických očekávání od vašeho partnera, vzpomeňte si, proč jste se kdysi vůbec dali dohromady a co vás na něm přitahovalo.

Pokud jste si prošli rozvodem, jaký jste pro něj měli důvod?

Zdroj: Brightside

Galerie

Dalších 13 fotografií
Dalších 13 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články