Koronavirus ohrožuje populaci po celém světě. A aby toho nebylo málo, nebezpečná nemoc začíná mutovat. Některé lokality již hlásí výskyt zmutovaný verzí viru, které mohou být také výrazně nebezpečné.
Rok 2020 se nese ve znamení celosvětového zabývání se koronavirem. Nikdo neví, jak se bude situace vyvíjet dál, protože viry vynikají neobyčejnou schopností adaptovat se na vnější podmínky. Díky tomu se dovedou velmi rychle šířit mezi hostiteli. Některé víc, jiné méně. A právě v posledních dnech se objevil nový kmen koronaviru, který se šíří s mnohem větší rychlostí, než tomu bylo u kmenu původního. Oficiální statistiky nyní vykazují, že:
- Více než 59 milionů lidí na celém světě bylo infikováno virem SARS-CoV-2
- Přibližně 1,4 milionu lidí na světě zemřelo s koronavirem
Virus prostupuje populací
Nikdo nemůže nyní popírat, že celosvětová nákaza koronaviru probíhá v plné síle. Jednotlivé země přistupují ke specifickým opatřením, které se od sebe poměrně dramaticky liší. Otázkou je, zdali jsou jednotlivé kroky, kterými se vlády údajně snaží zamezit šíření infekce, opravdu epidemiologicky účinné a podložené validními fakty. Mezi lidmi z praxe totiž panuje značný rozpor názorů.
V souvislosti s koronavirem bylo vypracováno za tento rok obrovské množství studií. Intenzivní výzkum ukazuje, že názory odborníků nejsou vůbec jednolité a tudíž je na místě zamýšlet se nad tím, co se v naší společnosti skutečně děje a zda to má opravdu smysl. Celková mortalita se v jednotlivých zemích totiž vůbec nezvedla. Naopak, většina států vykazuje ve svých statistikách nižší počet zemřelých, než tomu bylo v minulých letech.
Ochrana zranitelných jedinců
Jako nejvíce logickým postupem se jeví snažit se poskytnout maximální ochranu osobám, pro které onemocnění koronavirem představuje opravdové riziko. Do těchto skupin se řadí senioři a polymorbidní pacienti s civilizačními chorobami jako jsou cukrovka, vysoký tlak, obezita a kardiovaskulární onemocnění. Dále by se mělo dbát na ochranu onkologických pacientů a všech, kteří trpí autoimunitními chorobami.